Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Srovnání s běžným PC, MSS, závěr

320GB Western Digital NetCenter
Aby vám před víkendem nebylo smutno, přinášíme vám dnes tradiční páteční recenzi, tentokrát na další síťové zařízení, jež svými schopnostmi přesahuje pojem „externí pevný disk“ v mnoha směrech. Recenze jako taková pak bude samozřejmě protkána srovnáním s obdobným zařízením 200GB Maxtor Shared Storage, jehož test jsme vám přinesli v srpnu tohoto roku. Pohodlně se usaďte, právě začínáme ...

Srovnání s běžným PC

Stejně jako minule si zkusíme provést letmé srovnání s běžným PC, které by suplovalo funkci tohoto disku. To by se mohlo skládat například z následujících komponent:

  • základní deska: libovolná s integrovanou grafickou a síťovou kartou a USB řadičem (například VIA KM400, SiS741 apod.)... 1500,-
  • procesor: pokud možno nejlevnější (Sempron 2200+ nebo Duron 1600 nebo co seženete od kamarádů, či najdete na půdě po babičce) ... 1200,-
  • paměť: libovolné množství (alespoň 64 MB) ... 256 MB DDR400 ... 600,-
  • pevný disk 320GB Western Digital Caviar, 7200 ot./s, 8MB cache, 8,9 ms, ATA100 (tedy stejný jako v testovaném zařízení) ... 3 800,-
  • skříň se zdrojem ... 800,-

Celkové náklady na pořízení nového PC se stejným diskovým prostorem jsou tedy zhruba 7900 Kč, ale do hry vstupuje několik faktorů:

  • Pokud použijete Windows, znamená to navýšení ceny o několik tisíc (a tím s přehledem překonáte cenu NetCenteru), Linux, BSD pak obvykle nestojí ani korunu.
  • Pokud máte doma starší PC (s alespoň 150 MHz procesorem), stačí jej pouze doplnit o USB a ATA100 řadič (pokud nejsou přítomny). Takové PC se dá dnes z druhé ruky sehnat třeba taky za pětinu ceny NetCenteru (ale nezapomeňte, že do něj stále potřebujete 320GB disk, i když vám asi nic nebrání použít třeba čtyři 80GB disky).
  • Pokud tedy nasadíte Linux/Windows a současně se nevyznáte v konfiguraci, budete potřebovat někoho, kdo vám vše nakonfiguruje, tedy vytvoří patřičně složky, nastaví účty a třeba ještě přidá PHP/MySQL/PostreSQL, Proxy, Mail nebo „já nevím jaký ještě další“ server. Takové PC pak třeba může počítat některý z BOINC projektů, aby se příliš nenudilo.
  • Navíc takovéto home-made řešení nemusí být dostatečně spolehlivé pro opravdové nasazení v SoHo segmentu trhu, pro nejž je NetCenter určen.

Sami si musíte zvážit, zda je tedy pro vás výhodnější pořídit NetCenter, nebo to doma „sestavit na koleně“ z běžného PC. Ve firmě je to jednoduché, tam to prostě svěříte správci počítačů/sítě (a on vám jistě poděkuje ;-).

Aspekt, který pak nesmíme opomenout, je celková spotřeba zařízení. NetCenter si vezme z vaší zásuvky přeci jen znatelně méně, než takové 24 hodin/365dní běžící PC (zejména, pokud na něm necháte opravdu běžet třeba zmiňovaný BOINC).

Srovnání NetCenter a Maxtor Shared Storage

Co se týče hardwaru, je to poměrně jednoznačné. Western osadil pevný disk s kapacitou o 60 % větší než Maxtor. To je obrovský rozdíl. Současně dle našeho názoru používá lepší systém chlazení, kdy jsou na disku pasivní hliníkové chladiče, zatímco pevný disk Maxtor byl prostě jen přišroubován uvnitř plastové skříně. Z hlediska osazených obvodů (řídící procesor, 10/100Mbitová síť, USB a IDE řadič) si v podstatě mohou podat ruce.

Na druhou stranu byl Maxtor v podstatě neslyšitelný, zatímco NetCenter byl při práci z dlouhodobého hlediska nepříjemně slyšet a navíc lehce vibroval s deskou stolu.

Z hlediska softwarového to není již tak jednoznačné. NetCenter jednoznačně vede svojí správou diskových oddílů zpřístupněním S.M.A.R.T. monitoringu. Naproti tomu Maxtor obsahuje dle našeho názoru přeci jen o dost lepší systém správy uživatelských účtů a práv k jednotlivým složkám. Je však na vás posoudit, zda potřebujete spíše S.M.A.R.T. nebo lepší práva ke složkám a detailněji spravované účty (neboť i systém účtů u NetCenteru je pro mnoho situací naprosto vyhovující, pro Maxtor zase hraje fakt, že S.M.A.R.T. většinou ani nevyužijete).

Rychlostí čtení a zápisu se od sebe zařízení nijak zvlášť neliší, koneckonců, jak již padlo, hardwarový základ je stejný.

Rozhodujícím faktorem tedy asi nakonec bude cena. Bez dalšího otálení si řekněme, že jak 200GB Maxtor Shared Storage, tak i 320GB Western Digital NetCenter stojí v českých e-shopech přibližně stejně okolo 8 700 Kč. Těžko říci, v čem je u Maxtorů problém, protože asi jen málokdo si koupí jejich disk, byť s lepší správou účtů, když může mít o 60 % většího Westerna za stejnou cenu. Korunu tomu na závěr nasazuje 300GB Maxtor Shared Storage, jehož cena se šplhá přes 11 000 Kč (a to má stále o 20 GB nižší kapacitu, než o cca. dva a půl tisíce levnější 320GB Western Digital NetCenter). K tomu již není co dodat.

Závěr

320GB Western Digital NetCenter v testech nezklamal. Úkoly (tedy zejména čtení a zápis souborů) vykonával přesně dle očekávání, které jsme načerpali v létě u 200GB MSS. Za celou dobu provozu s ním nebyl jediný problém a že běžel velmi často a velmi dlouho, v kuse nejdéle cca. týden. Stejně jako konkurenční zařízení umožňuje připojit další externí disky a tiskárny, byť výrobce uvádí jen omezený seznam modelů několika výrobců, ale šlape i s „nepodporovanými“ tiskárnami. Systém správy účtů a práv ke složkám možná není tak propracovaný, jak jsme očekávali, ale funguje. Šťouraly rozhodně potěší přítomnost S.M.A.R.T. monitoringu a práce s diskovými oddíly. NetCenter je doslova ideálním řešením pro digitální domácnost nebo malé a střední firmy.

Na druhou stranu, pokud se vyznáte (nebo znáte někoho, kdo se vyzná), můžete si obdobný systém vystavět z běžného PC za nižší cenu s potenciálem daleko vyšší funkcionality. Ale to už přeci jen vyžaduje velmi odborné znalosti z oblasti sítí, hardware a konfigurace operačního systému (ať již Windows nebo nějakého Unixu).

Klady Zápory
+ snadná přenositelnost zařízení - jednodušší nastavování práv ke složkám, nemožnost vytvářet klasické uživatelské účty se jménem a heslem
+ hotové řešení, pouze připojíte a vytvoříte účty - pomalost způsobená „pouze“ 100Mbitovým připojením
+ jednoduchá aktualizace firmware - pomalé čtení i zápis (zhruba 50 až 70 % možností 100Mbitového připojení)
+ skvělá anglická příručka - česká příručka až příští rok
+ možnost připojit další USB externí disky, vč. možnosti začlenit je do NetCenter systému pod společný diskový prostor - hlučnější chod samotného pevného disku, vibrace
+ možnost připojit tiskárnu a provozovat ji jako síťovou
+ S.M.A.R.T. a správa diskových oddílů
+ kvalitní pasivní chlazení
+ možnost změny velikosti diskových oddílů

Zařízení k testům dodala Western Digital Corporation

Orientační koncová cena: 8 700,- Kč (včetně DPH)

Záruka: 24 měsíců

David "David Ježek" Ježek

Bývalý zdejší redaktor (2005-2017), nyní diskusní rejpal.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku 320GB Western Digital Essentials NetCenter

Úterý, 31 Červenec 2007 - 20:36 | Milan Jelito | 2 Lime @ 85.70.5.183 - středa, 15. března 2006,...
Středa, 13 Červen 2007 - 18:26 | Anonym | Tak už to má můj NetCenter za sebou, před více...
Úterý, 24 Duben 2007 - 12:13 | Anonym | Lze k disku pristupovat pouze pres USB z pocitace...
Čtvrtek, 12 Duben 2007 - 11:54 | jaydoo | Mam tento NetCenter a mám takýto problém. Mám na...
Pondělí, 28 Srpen 2006 - 10:11 | Anonym | Tak jsem na to prisel sam... mohl za to hub, do...
Pondělí, 28 Srpen 2006 - 09:15 | Anonym | Poridil jsem si tento disk (250 giga) a mam...
Pondělí, 24 Červenec 2006 - 15:18 | Martin Bartoň | ExminiStr: No to tedy nevim. Já tam mám sklad MP3...
Pátek, 21 Červenec 2006 - 15:42 | Anonym | Milý Martine, rád bych sdílel tvůj optimizmus,...
Úterý, 30 Květen 2006 - 18:11 | Martin Bartoň | ExMinistře: Já bych spíš řekl, že vadnej je ten...
Úterý, 30 Květen 2006 - 12:42 | Anonym | NetCenter mám asi 4 měsíce. Vibrace běžícího...

Zobrazit diskusi