Vnitřek zařízení
Kapitoly článků
Vnitřek
Dostat se dovnitř tohoto disku bylo poněkud jednodušší, než by se mohlo zdát. Na obrázku jej vidíte již rozebraný a věřte, že k tomuto prvotnímu vyjmutí vnitřní sekce s PCB a diskem nebylo potřeba vyšroubovat ani jeden šroub! Samozřejmě je vše uvnitř zajištěno příslušnými přelepkami, varujícími, že jejich odstranění znamená konec záruky. My jsme však měli štěstí, neboť zařízení k nám dorazilo již používané a přelepky byly přetrženy.
Tak, pokud doposud nepadlo ani slovo o větráčku, tak to bylo proto, že v tomto Westernu žádný není. Disk je naproti tomu po obou stranách obdařen velmi slušnými hliníkovými profily, které jsou na něj přichyceny přes takovou lepší „gumu“ (jejíž méně kvalitní obdobu jste mohli před lety zažít třeba na chladičích pro Pentia MMX/K6 procesory apod.). Současně je na bocích celého zařízení velké žebrování, kterým teplý vzduch odchází přímo ven. Disk se nám ani při intenzivním provozu nepodařilo dostat do stavu, kdy by jeho teplota přesahovala nějakou neúnosnou mez. Samozřejmě se ohřeje na zcela běžnou pracovní teplotu, které dosahoval i při běžném umístění do počítačové skříně. Za bezvětrákové chlazení tedy získává Western plus.
Jinak pokud se dá svršek zařízení odzbrojit doslova „holýma rukama“, uvnitř již budete potřebovat křížový šroubovák. Vnitřní konstrukcí jsou si zařízení od Westernu a MSS podobné takřka jako vejce vejci, koneckonců proč používat jinou koncepci, když tato je zcela vyhovující a bezproblémová (např. z hlediska možného lokálního přehřívání).
Disk připojený do běžného PC se choval v podstatě stejně jako MSS, tedy pro Partition Magic ve Windows XP jako nepopsaný list papíru. Nyní se podívejme, co tedy nalezneme na „tišťáku“:
- ACARD ATP865-B - ATA133 řadič, všimněte si písmenka B na konci, MSS měl A - patrně jen novější revize.
- VIA VT6212L - USB 2.0 řadič, stejný jako u MSS.
- Broadcom BCM4780PKPBG - NASoC Network-Attached Storage Processor, tedy řídící procesor NetCenteru. Je založen na MIPS32 jádře, šlape na 300 MHz a umí komunikovat se systémy Windows, Mac OS X i Linux. Integruje v sobě 10/100 řadič Ethernetu a rozhraní pro PCI 2.3 a USB 1.1, umí AES šifrování a podporuje RAID 0, 1 a 10.
- 2ks 16MB paměťových čipů z produkce společnosti ImagiQ (46V8M16).
- 64Mbitová flash paměť S29GL064M90TFIR7 v TSOP48 pouzdře z produkce společnosti Spansion, TSOP pouzdro, bezolovnatá výroba, napájecí napětí 3,0 až 3,6 V.
- velmi mrňavý BCM5241 (ethernet transceiver) se spotřebou menší než 275 mW.
- a pak ještě nějaké ty další součástky (SMD napěťové regulátory, rezistory, kondenzátor, krystaly atd.) a zálohovací knoflíková baterie.
Firmware je pravděpodobně postaven na nějaké variaci na „pidi“ linuxovou distribuci nebo něčem typu NetBSD, oproti MSS (7 MB) má dvojnásobnou velikost 14 MB. My jsme ani nemuseli flashovat, zařízení se k nám dostalo s poslední verzí firmwaru. Souborový systém je opět schopen pojmout i soubory v podstatě libovolné velikosti (my jsme ověřili, že pro něj neplatí hranice 4 GB jako pro FAT32), Windows se opět „hloupě“ tváří, jakože je na disku NTFS, byť tomu tak není (jako síťová jednotka je takto na obrázku připojen první diskový oddíl o velikosti 178 GB).