Srovnávací test 750GB pevných disků: doplnění o WD
Kapitoly článků
Ještě než se pustíme do dvou téměř stejných Westernů, musíme si je pojmenovat, abychom se v nich vyznali. U modelu GreenPower (…AACS) je to jednoduché, ten je prostě „ZELENÝ“, takže aby se nám to nepletlo, druhý (…AAKS) si pojmenujeme „ČERNÝ“ (to podle černých nálepek přes šroubky, které má sice i „zelený“, ale ten už své označení má – ano, je to asi jako s tím vtipem „proč má veverka ocas vzadu – protože vpředu už je veverka“, ale tak to prostě je, někdy je zkrátka múza po flámu a nápady nechodí).
Balení
Stejně jako ostatní disky jsou i WD baleny v klasickém antistatickém „tear-off“ sáčku (který prostě musíte nenávratně poškodit, abyste disky dostali ven). Nechybí ani nezbytný Silicagel (fakt to nejezte, není to dobré). Takže se svou plastovou krabičkou a bonusovými šroubky zůstává Samsung osamocen.
Výrobní štítky
Elektronika
A že nepoznáte, který je který? ;-) Samozřejmě, že poznáte, podle popisku po najetí myší nad obrázek. Akorát je trošku mrzuté, že je zase všechno z druhé strany.
Až na určitou jakoby zoxidovanost nekrytých metalických částí plošného spoje a nepatrné odchylky v popiscích některých čipů obsahují oba disky prakticky totéž. Skoro se až chce vyslovit myšlenka, že GreenPower se od normálního disku liší jen firmwarem (vlastně bychom se tomu vůbec nedivili). Specifikace (na další stránce) převzaté z webu výrobce však hovoří trochu jinou řečí, GreenPower má podle ní jen tři plotny, klasický Caviar SE16 čtyři.
Každopádně srdcem obou disků je čip Marvell 88i6745-TF11, coby paměťový čip je zde zastoupeno 16MB 200MHz SDRAM řešení od formy Hynix a o rotaci ploten se stará podobně jako u disků Seagate čip SMOOTH od STMicroelectronics.