Srovnávací test šesti low-endových grafických karet
Kapitoly článků
Bez dlouhého otálení si představme jednotlivé karty.
Asus Radeon X1300 (EAX1300)
Karta od společnosti Asustek, do testů dodaná firmou BGS LEVI Czech (která ji nabízí za cenu kolem 1 700 Kč), je osazena samozřejmě nezbytným GPU ATI RV515 běžící na 445 MHz a také 128 MB klasických DDR1 pamětí na (na dnešní dobu nízké) frekvenci 243 MHz. Nakolik toto byla šťastná volba uvidíte v testech. Tato karta nevyužívá žádné formy HyperMemory režimu, musí si tedy vystačit se svou osazenou kapacitou paměti, což je z hlediska moderních her (ano, myslím například Oblivion) velmi tristní, byť právě Oblivion je mimo schopnosti všech karet v testu, to si řekněme rovnou, ať v sobě nechováte plané naděje :-). Možná pokud použijete CrossFire režim, který Radeony X1300 umí.
Karta se tváří jako nízkoprofilová, ale nenechte se zmást. Plastová konstrukce okolo přečnívajícího VGA výstupu si sice říká o sundání a vyměnění záslepky za nízkoprofilovou, ale opak je pravdou. Jak vidíte na fotografiích, po odzbrojení této krytky na vás čeká nemilý pohled na další malé PCB, které je bohužel natvrdo připájeno k samotné kartě. Funkčně je to nešťastné řešení, možná si sice inženýři v Asusu mysleli, že pevným PCB pomohou oproti kablíku kvalitě výstupního VGA signálu, ale znemožnili tak možnost použití grafiky v nízkoprofilových skříních. Nakolik je to pro vás osobně problém, musíte zhodnotit sami. Karta za to má však zanedbatelné mínus.
Jinak obecně z výstupů na ní nečekejte žádné překvapení, pouze standardní „trojkombo“ v podobě DVI, VGA a TV-out. Kromě samotné karty dostanete v krabici CD s ovladači, další CD s vícejazyčným manuálem a také tištěný manuál a pozor, včetně češtiny! Za to má Asus pro změnu malé plus.
Sapphire Radeon X1300
Byť by se mohlo zdát, že otestování dvou stejně se jmenujících karet nemá valného významu, opak je pravdou. Karta standardních rozměrů od společnosti Saphire, která nám ji sama přímo poskytla (cenově se pohybuje kolem 2 000 Kč), totiž používá DDR2 paměti a má osazeno rovnou 256 MB, HyperMemory opět nečekejte. GPU u Sapphire šlape na 452 MHz, tedy o zanedbatelného 1,6 % rychleji než u Asusu. Paměti mají frekvenci obdobně nízkou frekvenci 257 MHz (+5,7 %). Frekvenčně jsou si tedy karty celkem podobné, ale Sapphire má osazeno dvojnásobné množství paměti.
Velké plus si tento kousek odnáší za velmi masivní pasivní chlazení, byť to se během náročných testů zahřívalo velmi značně, karta však byla stabilní, takže se není třeba příliš obávat, nevíme však, jak se mohou tyto vysoké teploty projevit na životnosti karty.
Ke kartě také dostanete bohatší vybavení v podobě S-Video a kompozitních kabelů, VIVO kabelu, DVI-VGA redukce. Samozřejmě nechybí instalační CD, obligátní PowerDVD 5 (už aby se přesedlalo alespoň na verzi 6, když už ne rovnou PowerDVD 7), CD s demoverzemi čtyř her a tištěný manuál s absencí češtiny. Výstupy jsou opět klasicky DVI, VGA a TV-out.
Sapphire Radeon X1300 Pro
Pro model dodaný společností 100Mega Distribution (která ji nabízí zhruba za 2 300 Kč) staví na stejném PCB jako předchozí karta, jen chlazení je již aktivní. Celkem překvapivě dodává Sapphire „tu lepší“ kartu v podstatně menší krabici, ale na funkci (rostlináře :-) to vliv samozřejmě nemá. Karta opět nese stejné GPU, tentokráte ale tepající na frekvenci 400 MHz, 256 MB DDR2 pamětí pak běží na 594 MHz. Potenciál této karty oproti oběma zbývající Radeonům (ale i proti kartám nVidie) je tedy značný.
I k této kartě dostanete stejné množství kabelů a opět také instalační CD, PowerDVD byste hledali marně. Manuál jsem v krabici hledal marně, ale je možné, že se jen vytratil někde po cestě k nám do redakce. Výstupy jsou opět totožné.