Reality show: Přepisujeme SSD až do skonání - II. řada
Kapitoly článků
- Vydání strany: 8. 3. 2013, 0:01
Intel 330 Series 60GB - CrystalDiskInfo - po 2. dni
Intel 330 Series 60GB - SSDLife - po 2. dni
CrystalDiskInfo prozrazuje, že po druhém dni již Media Wearout Indicator klesl (o jedna). Co je zajímavější, je rozdíl mezi Total NAND Writes a Total Host Writes během prvního a během druhého dne:
- den byl rozdíl 4 457 GB neboli Total Host Writes bylo 13,17 % Total NAND Writes.
- den byl rozdíl 5 232 GB neboli Total Host Writes bylo 55,59 % Total NAND Writes.
Taky by to šlo vyjádřit takto:
- den došlo k přírůstku Total Host Writes o 726 GB a Total NAND Writes o 5 133 GB
- den došlo k přírůstku Total Host Writes o 5 822 GB a Total NAND Writes o 5 839 GB
Skutečně zajímavý rozdíl. Je na něm vidět, že je skoro jedno, kolik toho do SSD pošleme. Denní přepis odpovídá něčemu mezi 5 až 6 TB. Nicméně sekvenční přepis evidentně dává SSDčku o trošku víc na frak, pročež se v rámci testování budeme zřejmě držet jeho.
Protože ale máme tu čest s SSD s řadičem SandForce, připravili jsme pro příští dva dny zápis stejných (nenáhodných) dat, abychom viděli, co to udělá s Total NAND Writes. Toto číslo by mělo dramaticky klesnout, protože řadič bude data před zápisem na flash čipy masivně komprimovat.
Pokud ale budeme SSD týrat náhodnými daty a budeme předpokládat, že trvalý sekvenční přepis bude z flash čipů užírat 5,8 TiB denně, pak na 5 000 přepisů veškeré kapacity tohoto SSD budeme potřebovat zhruba 55 dní.
Jistě jste po tom, co předvedl 40GB model SSD z řady 320, čekali, že i 60GB SSD řady 330 při sekvenčním přepisu svou rychlost zvýší. Tak se také stalo. Pro názornost si ještě porovnejme oba SSD při stejné činnosti naráz, byť samozřejmě s různými startovními podmínkami:
Když odhlédneme od výchozích podmínek, je na tom řada 330 s řadičem SandForce o poznání lépe, a to jak při sekvenčním, tak náhodném přepisu (u toho sekvenčního je ten rozdíl zajímavější, přestože procentuálně je to lepší u náhodného).
To by bylo pro tuto chvíli vše. Představili jsme vám první dva dny, přestože v době vydání tohoto článku již doběhl i den třetí (a to před necelými dvěma hodinami). Druhá řada ale nekončí, ještě se podíváme na zápis nenáhodnými daty, to ale až později. Necháme to nejspíše proběhnout další celé dva dny, přičemž první z nich bude opět ve jménu sekvenčního přístupu a další opět zapojíme náhodný přístup.
Tím v podstatě vyčerpáme všechny typy testů, které jsme chtěli provést, a zbývá pak už jen SSD neustálým přepisováním náhodnými daty usmrtit. Co by bylo bezesporu zajímavé, zkusit SSD po usmrcení touto cestou vyreklamovat, ale takoví záporáci nebudeme. Spíše se rýsuje scénář, že po dvou týdnech týrání 60GB SandForce model vyloučíme ze sestavy a dáme jej do nějakého stroje vykonávat nějakou smysluplnější činnost (někde, kde jeho případná smrt nezpůsobí ztrátu důležitých dat), čímž ověříme jeho funkčnost po tomto náročném zápřahu.