Seagate: SSD nikdy nedosáhnou poměru cena / kapacita HDD
Hovoříme-li o srovnání HDD a SSD, pak musíme v úvodu zdůraznit, že skutečně srovnáváme poměr ceny za kapacitu, nikoli cenu jako takovou. SSD byla finančně dostupnější než HDD již v roce 2012 a když šlo o segment, kde se nehledělo na kapacitu, pouze na přítomnost „nějakého toho úložiště, aby to fungovalo“, bylo SSD z cenových důvodů preferováno již tehdy.
- SSD je levnější než HDD [2012]
Jenže ani po třech letech nelze SSD chápat jako plnohodnotnou náhražku HDD a to z důvodu ceny za gigabyte. Vývoj tohoto poměru je velmi pomalý, aktuálně 20:1 ve prospěch mechanického řešení. Podle Dave Mortona, finančního viceprezidenta Seagate, nic nenasvědčuje tomu, že by SSD mohla v tomto ohledu klasický mechanický HDD dohnat: „Osobně v budoucnu nevidím den, kdy by mohlo dojít k překonání [tohoto poměru]. V roce 2020 budeme mít v nabídce pevné disky, které nabídnou poměr lepší než půl centu za gigabajt. Nedokážu si představit, jak by něčeho podobného mohla dosáhnout konkurenční technologie [SSD].“
Levnější 3TB pevné disky aktuálně vycházejí na něco málo přes 3 centy za gigabajt, takže Seagate předpokládá, že během pěti let klesne cena nejvýhodnějších disků na šestinu té stávající. Nejvýhodnější současná SSD vycházejí zhruba na 58 centů na gigabajt, takže Mortonovo srovnání nebylo mimo realitu.
V současnosti nemá smysl vytvářet křivky vývoje poměru cena / kapacita pro mechanické a elektronické disky a snažit se extrapolovat, zda a kdy se tyto křivky protnou. Oba typy úložišť se neustále vyvíjejí a mění se i další aspekty, které zákazníci při výběru zohledňují. V současnosti nelze ani odhadovat, kde bude za deset let mechanická poruchovost HDD, kde bude životnost SSD, jaké kapacity bude třeba pro průměrný systém a vlastně ani jaká poptávka bude po desktopových komponentech - asi není třeba extra zdůrazňovat, že v ultramobilním světě mechanické disky (bez ohledu na cenu) místo nemají a hned tak mít nebudou (připomeňme osud microdrive).