Spadla AMD na čtvrté místo na trhu s procesory?
AMD byla co do prodeje procesorů (velmi) dlouhá léta na druhém místě, za Intelem. V současné době, kdy je stále více slyšet o ARM architektuře, která proniká do světa IT (dříve okupovala spíše spotřební/domácí/audio/video-elektroniku), napadlo analytickou společnost IC Insights smíchat do jednoho žebříčku x86 procesory i ARM čipy a zrekapitulovat situaci za loňský rok.
Na druhé místo se tak dostala společnost Qualcomm a na třetí Samsung s Applem. Na AMD pak zbyla čtvrtá bramborová. Vypovídací hodnota této tabulky samozřejmě souvisí s tím, zda jsme ochotni považovat x86 byznys srovn(áv)atelný s ARM byznysem. Z obchodního hlediska to tak úplně nejde, cíle obou architketur jsou stále poměrně odlišné (byť nějaký průnik existuje). Ani z výrobního hlediska to není zcela košer, neboť průměrný ARM čip se měří na desítky mm², kdežto průměrný x86 čip ve stovkách mm². Jde ale o otázku celkového přístupu, nikoli konkrétního provedení žebříčku (ten samozřejmě měří na miliony dolarů, nikoli na kusy).
Naše narážka sčítání hrušek s jablkem se ale týkala třetí příčky, kde je sečtena produkce Samsungu s čipy, které si v jejích továrnách nechal vyrobit Apple. Tento přístup je poměrně mimo, neboť je k ostatním značně nefér. Kupříkladu Intel ve svých továrnách rovněž vyrábí pro jiné značky a přesto tabulka tyto produkty neodráží. Stejně si nevybavujeme jedinou statistiku, která by do produkce AMD zahrnovala cizí čipy vyrobené v jejích továrnách (případně v GlobalFoundries po jejím oddělení). Především pak není jasné, jak velkou zásluhu na onom virtuálním třetím místě má Samsung a jakou Apple.
Přesto se domníváme, že určitý přínos tento žebříček má. Byť jsou obě branže značně odlišné, můžeme si udělat představu, do jaké míry jsou srovnatelné po finanční stránce. Ještě zajímavější je pak sledovat skutečný podíl jednotlivých výrobců ARM čipů ve srovnání s tím, jaké pozornosti se jim dostává v médiích.