Super Audio CD - popis technologie
Kapitoly článků
Protože SACD je dítkem firem Philips a Sony, asi vás nepřekvapí, že je vybaveno ochranou proti kopírování. Takové SACD nese hned několik ochran. Tou nejviditelnější je vodoznak, který najdete na straně, ze které se SACD čte. Je nahrán technologií Pit Signal Processing a slouží především majiteli k tomu, aby snadno rozlišil pirátský disk od originálu. Druhá ochrana je neviditelná. Jestliže totiž SACD přehrávač nenajde na disku neviditelný vodoznak, nahraný přímo na disku, jednoduše ho odmítne přehrát. Je však asi smělé mluvit o ochraně proti kopírování. Spíše by se mělo říci, že nelegální nahrávky SACD prostě nepřehraje (alespoň Sony s Philipsem to hrdě uvádí).
Zbývá nám se ještě podívat na logickou strukuturu SACD. Ta vychází z toho, jak je takové SACD rozdělené fyzicky. SACD má samozřejmě formáty dva. Jeden pro CD vrstvu, je přesně dle definice Red book, a druhý, učený pro vrstvu HD. Jak si můžete všimnout výše, je HD vrstva rozdělena na několik částí. Vezmu-li to od středu, najdeme na něm část určenou pro dvoukanálové stereo, pak místo pro multikanálovou (šesti) nahrávku a zcela u vnějšího okraje jsou pak uloženy extra data (text, grafika, video). A přesně podle tohoto rozdělení vypadá i logický formát.
SACD je teprve na počátku své cesty k posluchači. Neklade si za cíl zcela nahradit klasické CD-DA, ale nabízí náročným posluchačům podstatně vyšší kvalitu, po které tak prahnou. Podle odborníků se jeví kvalita SACD dokonce lepší než Audio DVD o kterém se v poslední době také hodně mluví. Sympatické je, že SACD již od počátku počítá se zpětnou kompatibilitou s CD přehrávači. A tak hybridní SACD bez problémů na své dnešní věži přehrajete. Dokonce byste měli dosáhnout i vyšší kvality poslechu. Tato vyšší kvalita je způsobena zcela jinou tvorbou signálu na SACD, ze kterého se CD-DA na tomto hybridním disku vytváří. Z klasického CD-DA ani na SACD přehrávači opravdu více nevymáčknete. SACD přehrávače pak naopak bez problémů zvládají CD-DA. To je velké plus oproti Audio DVD. Na trhu se již pár SACD přehrávačů vyskytuje. Nabízí je zatím tito výrobci: Sony, Philips, Marantz, Accuphase, Denon, Kenwood, Aiwa a Sharp. Jejich cena ovšem odpovídá tomu, že jsou určeny pro opravdové audiomaniaky (od 20 000,- Kč). Například Sony má v současné době v nabídce hned osm modelů. Od klasických SACD přehrávačů (SCD-1, SCD-777ES) přes SACD changery (SCD-C555ES, SCD-C333ES, SCD-CE775, SCD-C222ES) až po multifukční přístroje pro přehrávání DVD Video spolu SACD a CD (DVP-S9000ES, DAV-S500). Existují již stovky SACD titulů, převážně vážné hudby, ale nalezneme mezi nimi například i Mike Oldfielda, Aerosmith, Michale Jackson, Celine Dion, Mariah Carey, The Byrds a další. Celý seznam si můžete prohlédnout přímo u Sony
|