Superpočítačové novinky II: Vytápění od IBM a první místo v Top500
Podle statistiky Top500 se IBM Sequoia stal nejvýkonnějším počítačem planety. To by ještě nebylo tak zajímavé, kdyby toho nedosáhla s tak výrazným odskokem oproti strojům na druhém a třetím místě: Výkonem i počtem procesorů je totiž překonává téměř o dvojnásobek - oproti několika následujícím v pořadí již o desetinásobek.
Top500 červen 2012 - z 500 nejvýkonnějších sestav pochází 42,6 % strojů a 47,5 % výkonu od IBM
Sestava řady BlueGene vychází ze 1 572 864 jader (necelých 200 tisíc procesorů) architektury Power BQC (šestnáctijádra na 1,6 GHz). V Linpack testu Sequoia dosáhla 16,32 PFLOPS. Srovnat si můžete s bývalými jedničkami: Tianhe-1A zvládá 2,57 PFLOPS, Jaguar pak 1,84 PFLOPS.
Sequoia zatím funguje na nečisto - v testovacím režimu. Poté přejde plně do rukou americké vlády, která ji bude využívat pro simulace související s jadernou výzbrojí USA.
Sestava se rozkládá na ploše bezmála půl hektaru a v zátěži si řekne až o 8 megawattů.
Taky vás napadlo, že je škoda takové množství energie nevyužít efektivněji? To napadlo i IBM, byť během přípravy jiné sestavy. Ta se jmenuje SuperMUC a jejím cílem není absolutní výpočetní výkon (i když je v Top500 na krásném čtvrtém místě), ale efektivita. A to jak energetická, tak i výpočetní. Dosahuje totiž 90,96 % v poměru reálného výkonu ku teoretickému a v tomto ohledu dosahuje mezi prvními deseti stroji z Top500 druhého místa (mezi stovkou nejrychlejších je pak čtvrtá až pátá nejefektivnější).
Ještě zajímavější je způsob, jakým IBM vyřešila chlazení. Zvolila totiž vodní systém, který odvádí teplo od více než 18 tisíc Xeonů (necelých 150 tisíc jader) a to takovým způsobem, aby použitá voda dosahovala teploty zhruba 45 °C. Nejen že tím drží procesory i s rezervou v mezích vyžadovaných pro provoz, ale zároveň je uvedená hodnota dostačující pro vytápění okolních budov. SuperMUC dokáže díky využití odpadního tepla na vytápění ušetřit Leibnizově výpočetnímu centru v Mnichově, kde tento (mimochodem nejvýkonnější evropský) počítač stojí, téměř milion eur ročně.
Názorná schémata chlazení i reálné ukázky si můžete prohlédnout v následujícím videu: