Teplota
Kapitoly článků
Se spotřebou jistě souvisí i vyzářené teplo, které je potřeba patřičně rozptýlit příslušným chladičem. My jsme do testu zvolili něco, s čím se v jedné naší sestavě už nějaký ten pátek 125W Phenom X4 provozuje a to je „celoměděný“ (nepočítáme-li okrasné prvky) chladič ZeroTherm „Motýl“ BTF95 + v pozadí tiše přisluhující Noctua NF-S12 (1 200 ot./min.). Protože toto je však kombinace pro 125W Phenom zcela pochopitelně nedostatečná, je ještě na spodku chladiče přidělán klasický větráček z originálního chladiče z boxu od AMD procesoru a jeho otáčky jsou řízeny deskou podle teploty. Ve skříni konstrukce „Pat & Mat“ to pak vypadá nějak takto:
Malý větráček je tedy řízen deskou, velký má konstantní otáčky nezávisle na čemkoli. Zdroj si svůj větrák řídí sám. Nejprve se tedy podíváme na 125W Phenom X4 9850. Dodejme, že zátěž vždy probíhala spuštěním čtyř instancí WinRARu (protože jedna nikdy všechna jádra naplno nezatíží).
Phenom X4 9850
Asistence malého větráčku
Nejprve ke křivkám (program SpeedFan jste asi poznali): Zelená křivka je to, co si o teplotě myslí deska, červená je vracena přímo z jádra (ve SpeedFanu ji lze číst jako „Core“, tutéž teplotu vrací např. známý program CoreTemp).
Náběh teplot při zátěži
Maximální teploty po ustálení v zátěži
Takhle to vypadá zvláštně, že po asi hodinové zátěži byly teploty nižší než zpočátku. On se totiž mimo jiné z té ~130W zátěže časem zahřál i zdroj a začal si také pod kotlem přifukovat o něco více, což se podepsalo na snížení teploty (nekřičel, ale rozdíl slyšet byl). Vlnitý průběh teplot má na svědomí deska, která řídila otáčky malého větráčku připnutého k chladiči (rozsah je jinak velký, proto velikost „vln“ nesedí):
Činnost malého CPU větráku při zátěži
Toto poletování otáček rozhodně slyšet je. Ne, že by to bylo nesnesitelné, nejedná se o žádný větší bzukot, ale rozhodně to zaslechnete.
Je zajímavé, že u tohoto Phenomu X4 (to se může lišit i kus od kusu) byla teplota vracená z „Core“ vyšší než to, co šlo přes SuperIO čip Fintek (v poslední době oblíbená značka u MSI desek), a to zhruba o 10 °C. Jedna z teplot tedy svou mezní hranici překonala. Aha, to by se slušelo říci: MaxTemp (podle specifikace) je u tohoto procesoru pouhých 61 °C. Z praxe víme, že počítač se s tímto procesorem automaticky natvrdo vypíná přibližně při dosažení 124 °C ;-).
Klesání teploty po skončení zátěže
Ustálená teplota po skončení zátěže
Jakmile zátěž skončí, teplota jde poměrně příjemně rychle dolů (časový rozsah měření je na grafu teplot přesně 13 minut). Rychlost klesání teploty je samozřejmě dána kvalitou chlazení, okamžitě po skončení takovéto dlouhodobé zátěže klesá teplota o 10 °C, až se ustálí kolem 40 °C, což je ale zase poměrně vysoko. Tak to ale prostě s tímto procesorem je.
A nyní vypneme ten malý větráček, ale zase otevřeme přední dvě 5,25" pozice a vytvoříme tak tunel, kterým bude vzduch prohánět Noctua mírně narušována větrákem od zdroje nad chladičem.
Bez asistence malého větráčku, pouze Noctua + tunel
Za takovéhoto stavu je už počítač velice tichý, to už s dobrým zdrojem uslyšíte i pevný disk. Bohužel zdroj Corsair TX750W stále pevný disk přehlušuje, ale i tak lze hovořit o počítači, u nějž lze snadno vydržet celý den.
Teploty v klidu
Sami vidíte, že teplota v klidu je i bez bezprostředně umístěného větráčku velice podobná, neboť tu máme nový odvod vzduchu a navíc na úplně opačnou stranu než doposud. Pojďme zatopit pod kotlem…
Náběh teplot při zátěži
Pochopitelně jde „do tuhého“, zde by se ale spíše hodilo říci „do měkkého“, protože to poněkud připomíná solidní horko.
Maximální teploty po ustálení v zátěži
Hodnota „MaxTemp“ je zcela pochopitelně tímto „nedostatečným chlazením“ překonána, ale procesor pracuje a ani se z něj nekouří. Tohle ale raději doma nezkoušejte – chci říci, že 125W Phenom X4 do tiché sestavy (HTPC apod.) nepatří (tedy udělat to můžete, ale moc pak po tom procesoru raději nechtějte). Z přední části PC (v místě dvou vyjmutých 5,25" záslepek) se valilo teplíčko velmi příjemné pro zimní dny – opravdu si tím lze v pohodě přitápět na nohy.
Klesání teploty po skončení zátěže
A opět po skončení zátěže rychlý pokles teploty o 10 °C a poté pozvolný až ke 40 °C, jako na prvním obrázku.
Phenom II X4 905e
Hned na prvním grafu uvidíte, že tady nemělo cenu vůbec přídavný větráček znovu zapínat. Úsporný 65W Phenom II X4 905e se dá zkrátka uchladit levou zadní lopatkou. I zde je teplota vracená z „Core“ vyšší než ta, která jde přes SuperIO čip, ale jen o 2 °C.
Bez asistence malého větráčku, pouze Noctua + tunel
Náběh teplot při zátěži
Sami vidíte, že teplota v klidu pod 30 °C je výborný pokrok. A maximum?
Maximální teploty po ustálení v zátěži
Skoro to vypadá jako jednoduchá matematika: spotřeba poloviční, teplota také v podstatě poloviční. Tato úměra je samozřejmě spíše shodou okolností, jinak MaxTemp je u Phenomu II X4 70 °C, tedy ještě více než u Phenomu X4 9850, takže chlazení tohoto úsporného čtyřjádra je narozdíl od předchozího otesánka procházka růžovým sadem. Tohle si v HTPC rozhodně své místo najde.
Klesání teploty po skončení zátěže
A opět pokles teploty po skončení zátěže (zde trochu nepodchycený začátek, ale ono je to vzhledem k uchladitelnosti procesoru jedno). Teplota klesá trochu pomaleji, protože rozsah mezi „v klidu“ a „v zátěži“ je pouze 19 °C (u 125W Phenomu X4 9850 je to za stejných podmínek trochu víc, konkrétně něco málo přes 50 °C, nebo se také dá říci 38 vs. 108 W).