Testy: kódování zvuku a videa, spotřeba energie
OggDropXPd
Opět v bodech:
- U staršího Phenomu X4 se už přeci jen vyplatí jednovláknovou úlohu rezervovat jen jednomu jádru.
- U nového Phenomu II X4 je to víceméně jedno, přesto je opět (byť zase jen nepatrně) lepší to nedělat.
- Promiňte mi ten výraz, ale pro jednovláknové aplikace jednoznačně platí Intel Turbo Boost rulez (zejména u nových Core i7 řady 870 a Core i5, které „turbí“ opravdu znatelně). Core i5 @2,66 GHz se s Turbem zrychlí na 3,20 GHz a na výsledku (2:27) to je sakra znát.
Dlužno dodat, že se chování procesoru v tomto smyslu dá ovlivnit i nastavením BIOSu – položka C1E (klidně ji vypněte). V našem případě to však nelze ovlivnit (MSI K9A2 Platinum tuto položku v BIOSu jednoduše nemá).
Avidemux
S Avidemuxem byl proveden již nový test, jehož nastavení jsme vám ukázali v recenzi Core i7/i5. Core 2 Quad tento test zvládá za 22 minut 47 sekund, takže mají Phenomy pořád co dohánět (Core i5 @2,66 GHz bez Turba to zvládne za 20 minut 39 sekund, s Turbem ještě o minutu a 10 sekund rychleji).
I podle grafu vidíte, že rozdíl mezi AMD mikroarchitekturami tu je, ale o žádný vyloženě zázrak se nejedná. To už udělal znatelnější rozdíl Intel při přechodu z Core 2 Quad na Core i5 (to srovnáváme čistá čtyřjádra), o Core i7 ani nemluvě (protože ten už se díky HyperThreadingu tváří jako osmijádro a nárůst je již hodně velký).
Spotřeba
Tentokráte jsme nemohli měřit spotřebu bez grafiky, proto je použit starší v klidu relativně málo beroucí Radeon HD 3850. Deska MSI K9A2 Platinum totiž neumí ani nastartovat bez grafiky, ani se vzpamatovat z odebrání grafiky za chodu (přesněji přes uspání systému). Sestava tedy čítá procesor, desku, paměti, grafiku, disk a zdroj.
Spotřeba sestavy
Pokud předchozí testy nezavdaly příčinu k upgradu, pak to snad bude spotřeba. Starý 65nm Phenom X4 je co do spotřeby a relativního výkonu v porovnání s konkurencí poměrně úspěšná napodobenina někdejšího „Prskotu“ z modrých dílen.
Odběr proudu na ATX12V větvi
Upřímně řečeno nevíme, co všechno se napájí z ATX12V větve, ale pokud by to byl opravdu jen procesor (plus to, co sní samy napájecí obvody), pak je v prvním případě stanovená spotřeba 125 W překročena, pochopitelně za předpokladu, že zdroj zvládl dodávat při této zátěži alespoň 12 V (skoro to vypadá, že jde spíše o 140W procesor). Phenom II X4 905e se vešel s tím, že by se jeho spotřeba dala ještě trochu snížit sražením napájecího napětí (což je jedna z mála zvláštních a v podstatě pozitivních vlastností těchto procesorů).