Teplotní testy
V klidu
Testy za běžného provozu (na PC se běžně pracovalo ve Windows) vykazují odpovídající hodnoty teplot procesoru v klidu za použití stejného chladiče jako minule. Co je rozhodně zajímavé, je fakt, že i 400W Fortron si minule vedl o něco lépe, než většina dnešního pelotonu, logicky tedy lépe odvádí teplo při malém odběru (nemá tak „agresivní“ regulaci otáček ventilátoru). Krok s ním a dalšími z minulé recenze srovnává 650W Seasonic, další se řadí až za nimi. Nicméně o nic drastického se nejedná, k tomuto údaji se pak také váží otáčky ventilátoru na chladiči CPU:
Ty jen potvrzují odhad, že odvod tepla testovanými zdroji (jen připomenu, že velká část z nich je buď od Channel Well Technology, nebo FSP Group!) v klidovém režimu je menší, neboť teplotní regulace snižuje otáčky výrazněji než u zmiňovaného 400W Fortronu. I ventilátor na procesoru se tak nadře o něco více.
Plná zátěž
Házíme do kotle polínko s nápisem „Oblivion“…
Zde již můžete vidět srovnání kroku několika zdrojů, které při plné zátěži samozřejmě roztáčejí svůj ventilátor na odpovídající hodnoty a tak srovnávají krok s dříve testovanými zdroji. Teploty CPU při plné zátěži tak dosahují obdobných hodnot, rozeberme si je však blíže.
Povšimněte si, že nejnižších hodnot dosahují Amacrox, OCZ a Zalman. Co je na tom zajímavého? Inu, všechny tyto zdroje vyrobila ve skutečnosti firma FSP Group, známá pod značkou Fortron! Nyní se podívejme na další skupinku zdrojů. LC Power a oba zdroje Thermaltake vykazují vyšší teplotu CPU v burnu, tedy menší odvod tepla od procesoru ventilátorem zdroje. Na tom je prozměnu zajímavé to, že všechny tyto tři zdroje vyrobila ve skutečnosti firma Channel Well Technology! Třetími do party jsou oba zdroje Seasonic. Zde můžeme pozorovat o 3 °C nižší teplotu CPU u OEM Seasonicu, který bych však již považoval za údaj na pomezí chyby měření. Ostatně teplota se nedrží pevně nějaké hodnoty, obvykle osciluje v intervalu cca 2 °C.
Otáčky ventilátoru na CPU pak zjevně pasují do role favorita zdroje Amacrox a OCZ, kteří nejenže zajistili procesoru nejnižší teplotu v zátěži, ale také za nejnižších otáček ventilátoru. Nyní si již můžeme potvrdit, že heatpipe systém zdroje Zalman je tak maximálně na okrasu nebo pro použití v reklamních materiálech, vliv na výkon zdroje nemá žádný (neliší se od konkurence). Překvapivě slušně si vedl 500W Antec, který disponuje 80mm ventilátorem. Ostatně, jak jsme si již řekli, za jeho výrobou stojí Seasonic.
Pokud byste mezi teplotními testy hledali pevné disky, rozhodl jsem se grafy vyřadit a zhodnocení provést slovně. Ve skříni Enermax, jak jsme si řekli minule, se o jejich chlazení stará tichý ventilátor, takže teploty disků v testech všech zdrojů byly shodné s těmi minulými. Stačí tedy nahlédnout do nich a domyslet si tam dalších 11 položek se zcela shodnými hodnotami.