Testujeme AMD Athlon 5350 Kabini na Linuxu #1: Ubuntu 14.04.1 LTS
Kapitoly článků
Před samotnou instalací si nejprve musíte vyrobit instalační médium. ISO obraz stáhnete z Ubuntu webu, následně jej buď vypálíte na DVD, nebo jednoduchým příkazem přenesete na flashku (Pozor! příkaz přepíše cílové zařízení bez jakéhokoli varování či odsouhlasování!):
dd if=ubuntu-14.04.1-desktop-amd64.iso of=/dev/sd(x) bs=1M
(x = vaše zjištěné zařízení)
Například u mě to vypadá takto:
david@localhost:~$ lsblk NAME MAJ:MIN RM SIZE RO TYPE MOUNTPOINT sda 8:0 0 931.5G 0 disk |-sda1 8:1 0 23.3G 0 part / |-sda2 8:2 0 15.3G 0 part [SWAP] `-sda3 8:3 0 893G 0 part /home sdb 8:16 1 14.8G 0 disk `-sdb1 8:17 1 14.8G 0 part sr0 11:0 1 1.3G 0 rom /run/media/david/CIVILIZATION4
Zařízení sda
je hlavní pevný disk - v žádném případě nepřepsat! Zařízení sdb
je připojená 16GB flashka, kam budu cílit daný zápis, tedy ... of=/dev/sdb ...
. No a zařízení sr0 je DVD mechanika s instalačním diskem od hry, tam jde zapsat „velké kulové“.
Vřele vám doporučuji, pokud si nejste na 100% jisti: odpojte před provedením dd příkazu všechny USB úložiště kromě dané flashky, ať se náhodou nespletete. Příkaz dd se s vámi bavit nebude, prostě přepíše obsah začátku disku a „odpálí“ FATku.
Tak, předpokládám, že v tuhle chvíli máte připraveno instalační médium.
Instalace systému
Instalátor Ubuntu je již provařená klasika, mezigeneračně se poslední roky příliš nemění, takže jen doplním, že jsem instaloval na 5400ot. pevný disk s obvyklým rozdělením 20 GB pro /
, 2×RAM (8 GB) pro swap
a zbytek disku pro /home
.
Aktualizace, instalace Steamu
Jedna z prvních věcí, které na vás houknou, jsou aktualizace. Téměř vždy platí, že už od vydání ISO obrazu nějaké vznikly, takže směle aktualizujte. Může to znamenat kromě jiného mírně novější verzi kernelu, která řeší něco ohledně CPU či GPU, takže se to vždy hodí.
Instalace by byly na samostatnou kapitolu, ale jelikož nám jde o použití Kabini na Linuxu, ukažme si, jak se v Ubuntu instaluje Steam.
Proces je to poněkud divný. Steam je closed-source aplikace a jako taková je sice k dispozici v repozitářích, ale není přístupná k volné instalaci. Musíte si ji „zakoupit“, k čemuž musíte mít účet ke službě Ubuntu One. Čert vem, že jako cloud skončila, čert vem, že Steam stojí 0 Kč, takto to prostě je v Ubuntu řešeno. Neptejte se mě proč :-).
Pak už jen stačí odsouhlasit licenční podmínky a nechat Steam doinstalovat si potřebné balíčky. Poté již následuje spuštění Steamu, jeho vlastní vnitřní aktualizace a přihlášení.
Jak můžete vidět, já mám k dispozici tři hry s podporou Linuxu.
Ukažme si také režim Big Picture. Ten se mi s Kabini ve výchozím nastavení spustil v 1600×900. Po ručním přepnutí na 1920×1080 se objevila hláška o nedostatku grafické paměti: ano, prostředí Big Picture je 3D akcelerované. Jinak je to celkem sympatická záležitost, v obýváku bych to asi ocenil.
Ne vše je zlato, co se třpytí. Letos v létě jsem v rámci výprodejů koupil linuxový System Shock 2 (za pár desetikorun). Dle očekávání je realizován skrze Wine, resp. jeho implementaci CrossOver Games. Běží to celkem dobře, ale o tom až za chvíli.