Testujeme AMD Athlon 5350 Kabini na Linuxu #1: Ubuntu 14.04.1 LTS
Kapitoly článků
K výkonu Athlonu 5350, resp. Kabini platformy jako takové, nelze moc dodat. Jako směrodatný berte výkon v původním Windowsovém testu. V Linuxu je výkon CPU srovnatelný, výkon GPU (i podporované vlastnosti grafiky) pak zcela závislý na tom, jaký ovladač je použit. Pro běžný desktop myslím mohu doporučit i otevřený ovladač bez ohledu na správu napájení. Kabini je úsporné tak jako tak, nejde o velké rozptyly spotřeby jako třeba u hi-endových Radeonů. Navíc se situace s každým dalším vydáním kernelu mění, takže možná v době, kdy čtete tyto řádky, je situace ještě o kus lepší.
Co je bolestivější, je mizerná funkčnost 3D her v Linuxu. Zkusil jsem jen dvě reálné ze tří, které vlastním. První je realizována přes Wine a ač to trochu drhne, jakž takž hratelná je. Jenže Serious Sam 3 byl jednou z vlajkových lodí příchodu Steamu pro Linux a nyní, po dvou letech to stále nefunguje univerzálně a spolehlivě. Od LTS vydání Ubuntu a dalších dvou letech vývoje jak portace enginu té hry, tak Steam klienta, bych čekal více.
Pro dnešek tedy končím spíše s posmutnělým výrazem ve tváři a přemýšlím, co dál. Ve druhém dílu se asi podívám na samotnou domovinu Steamu pro Linux, tedy Steam OS. A ať si mě Valve nepřeje, aby tam byly nějaké problémy.
Hodnocení:
+ dobrá funkcionalita CPU části | |
- nedobře fungující portovaný SSam3 | |
? matoucí instalace Steamu v Ubuntu |
Poděkování:
Za zapůjčení celé platformy Kabini (APU, deska, RAM, zdroj) děkujeme společnosti AMD.