Test: filmový soundtrack
Kapitoly článků
Všeobecně se míní, že filmová hudba a tedy filmoví skladatelé byli ti, kdož "zabili" vážnou hudbu. Já s tímto tvrzením do jisté míry souhlasím, kvalita filmových soundtracků se ve 20 století dostala od "klavírních cajdáků" (pokud jste 1. dubna byli na Youtube, víte, co myslím) až k vpravdě orchestrálním monumentálním motivům. Lze-li vybrat jednoho skladatele, který se ve filmové hudbě řadí pokud ne mezi absolutní špičku, pak přímo na místo nejvyšší, je (byl) jím nepochybně Jerry Goldsmith. Z jeho obsáhlého repertoáru vybíráme soundtrack z filmu Capricorn One (Kozoroh Jedna), jehož zvukový přednes jste si mohli loni v dubnu vychutnat v Krnově v nejvyšší možné kvalitě: z magnetické stopy na 70mm filmu.
Než se pustíte do poslechu:
První video bude tak trochu referenční. Nepochází z vlastního notebooku Dynaudio, ale z integrovaných reproduktorů monitoru Fujistu-Siemens. Ty jsou totiž kvalitou zvukového přednesu a maximální hlasitostí srovnatelné s drtivou většinou běžných notebooků. Toto video je zde proto, abyste si, pokud takový "běžný notebook" nemáte, nastavili podle něj hlasitost a udělali představu o věrnosti výšek, středů a hloubek, o dynamice přednesu a všem dalším. Toto video si tedy poslechněte a současně při něm nastavte hladinu hlasitosti tak, aby se vám jevila pokud možno optimální. Monitor ve videu má hlasitost nastavenu na maximum.
Nezapomeňte, že musíte ve všech flashových přehrávačích mít nastavenou stejnou hlasitost!
Jak můžete slyšet, přednes není nic moc. Nyní si pusťte totéž v podání notebooku MSI GT663 s Dynaudio:
Překvapeni hlasitostí a "sílou" hudby? Ano, my byli také. Čekali jsme, že Dynaudio přinese výrazný nárůst kvality zvuku, ale takto "masakrózní" jsme jej nečekali. Připomínáme, že námi prováděný záznam miniDV kamerou notebooku ještě škodí, Dynaudio podává tento soundtrack s výrazně vyšší dynamikou, než prezentuje naše video.
Ale dost řečí, nyní si sami porovnejte, jaký přednes poskytuje vaše vlastní zvuková aparatura, a to na původním videu na Youtube. Pokud bude váš zvuk o trošku lepší, pak jste na tom srovnatelně s Dynaudio, protože, opět to musíme připomenou, náš záznam Dynaudiu v notebooku GT663 trochu uškodil.
Ještě než se pustíte do zbytku recenze, kde už budou jen ukázky notebooku (věříme, že tato první srovnávačka s běžnými "integrovanými chrastítky" stačila :-), rádi uvítáme, až recenzi dočtete, vaše komentáře v diskusi. Tato třetí část byla pro nás tak trochu experimentální, doufáme, že vás potěší alespoň pokus o ukázání Dynaudia v praxi, ale jsme si vědomi výrazných limitů použité metodiky.
Dynaudio si velmi dobře poradí s celým záznamem. Moment nástupu v 62. vteřině je zcela v pořádku, Dynaudio pobere celou dynamiku, pokud byste měli dojem, že tam již dochází k rezonanci, tak za to může kamera, ta to pobrat nezvládla :-). Střední smyčcové pasáže zní poměrně dobře, ač je na nich znát, že jistá část spektra je jakoby mírně potlačenější vůči výškám. Pro Dynaudio platí, že za zlepšením dojmu posluchače jde cestou zvýraznění basů a výšek, na toto musíte být připraveni, s malými reproduktorky v plastovém šasi notebooku se nic jiného ani dělat nedá. Přesto ale zní Kozoroh jedna opravdu skvěle.