Myš MS-3 podrobněji
Kapitoly článků
Nejprve si Funcku ukažme v kontextu dvou jiných myší. První je superlevný Genius NetScroll 100X (totální póvl s cenovkou 80 Kč :-), druhou pak herní bezdrátovka Gigabyte Force M9 ICE, který reprezentuje řekněme konzervativnější přístup k ergonomice.
Profil obou herních myší je podobný: levá část mírně vyzvednutá, výkus pro palec, prostě nic pro leváka. Ale pravá část těla se výrazně liší, podíváme se na ni za chvíli podrobněji.
Z boku je též profil velmi podobný ono zde ostatně není co kouzlit, lidská ruka je pořád lidská ruka.
Tam, kde Gigabyte v pravé části nabízí podobný, mírnější výkus jako pro palec, má Func odstupňované „schody“ pro jednotlivé prsty ruky. Doslova vám tedy vnucuje základní položení prstů na myší, kdy palec má své odkladiště, na obou hlavních tlačítkách jsou ukazovák a prostředník a prsteník s malíkem sídlí na „schodech“.
Toto je hlavní a stěžejní bod recenze: pokud vám toto vyhovuje, není co řešit, Func MS-3 se chová v provozu výborně a nabízí rozsáhlé sw nastavování, ale pokud jste zvyklí mívat v prostoru obou hlavních tlačítek jen ukazovák a zbytek prstů někde volně v prostoru vpravo od myši, bud vás Func první týdny rozčilovat. A pak jej buď vrátíte prodejci, nebo si zvyknete. Já jakožto chronický odkladač prstů vpravo vedle myši jsem si zvykal asi týden. A pak jsem konečně pochopil, že tahle konstrukce má opravdu něco do sebe. Ale opravdu je to ryze subjektivní aspekt, který si musíte osahat sami.
Jak již jsem uvedl, myš pracuje velmi dobře. Řekl bych až, že její chod je vysoce precizní a je jen na vás, jaká nastavení citlivost vám budou vyhovovat. Cokoli od superpomalých 125 Hz s 90 dpi až po superrychlých 1000 Hz s 5670 dpi. Myš nabízí zkrátka vynikající rozsah citlivosti, za běhu přepínatelný jak co do dpi (přímými tlačítka na těle), tak profilů (kde lze nastavit komunikaci v Hz, přepíná se to tím pravým horním piditlačítkem). „Teflony“ jsou poměrně velké.
Chod tlačítek je velmi dobrý, stejně tak chod kolečka. Evidentně nejde o superlevnou, co nejvíce ošizenou konstrukci známou z myší nízké až nižší cenové kategorie. Tlačítka jsou snadno nalezitelná po hmatu, snad jen úplně levé tlačítko pro stisk palcem jakoby bokem je obtížné na obsluhu (nutí uživatele jít silou proti obvyklému směru), ale to je spíš drobnost a stačí jej buď nepoužívat, nebo na něj nadefinovat nějakou méně používanou funkci či marko. Což mě dostává k obslužné aplikaci…