Test: GIGABYTE Radeon R9 380X G1 Gaming 4GB - sedm let stará karta v roce 2022
Kapitoly článků
Chlazení patří mezi velmi důležité aspekty grafických karet. Bohužel u novějších GeForce RTX není možné softwarově monitorovat teploty VRAM, VRM, proto jsem tyto údaje vypustil z grafů, nicméně v textu článku budu nadále zmiňovat i Hotspot teploty GPU.
Spotřebu ve všech testech měřím za pomoci zásuvkového Wattmetru, měřím tedy odběr celé sestavy včetně klávesnice a myši. Bohužel pořád nemám dobré prostory a vybavení pro měření hlučnosti a tak tuto problematiku víceméně vynechávám. V místnosti, kde běžela testovací sestava byla příjemná teplota okolo 24°C. Měl jsem v plánu přidat nějaké měření hluku, ale hlukoměr zabavil někde po cestě Medvídek Pú, takže asi budu muset objednat nějaký jiný.
Testovaná grafická karta GIGABYTE Radeon R9 380X G1 Gaming 4GB má značně nižší spotřebu, než starší Radeon R9 280X. Je to dáno nižšími takty GPU, VRAM A nižším TDP, které je nastaveno na "nízkých" 190 Wattů. Karta tak není nijak extra hlučná a překvapivě ani příliš horká.
Furmark je spíše power virus a poměrně solidně grafické karty zatíží, R9 380X se zde chová velmi slušně a nevydává nijak vysoký hluk.
Spotřeba s jedním UHD monitorem
Spotřebu v idle testuji tak, že nechám počítač několik minut sedět na ploše ve Windows, mimo systému jsou všechny programy vypnuté. Zdá se však, že 3840x2160 je pro některé grafiky poněkud náročnější. Je to z důvodu, že většina grafik při připojení více monitorů, nebo při použití většího rozlišení potřebuje vyšší propustnost VRAM, což znamená, že musí probudit GDDR6/GDDR6X na vyšší PState, GPU samotné často zůstane podtaktované, ale paměti zvednou poměrně dost spotřebu.
Spotřeba v idle s jedním UHD monitorem je horší, protože karta probudí VRAM na vyšší frekvenci.
4K YouTube
Také jsem zkusil jak počítač „žere“ při přehrávání 4K videa přímo z YouTube, což není zrovna nejefektivnější díky VP9 kodeku. Použil jsem své oblíbené Costa Rica 4K video.
GIGABYTE Radeon R9 380X G1 Gaming 4GB si zde vede jen o trochu lépe, než starší Radeon R9 280X.
Dále jsem vyzkoušel spotřebu v Zaklínači 3, Deus Ex Mankind Divided a Metro Exodus benchmarku. DOOM Eternal jsem vyřadil, protože slabší testované karty mají problém hru spustit v takovém rozlišení.. Hry jsem testoval v 3840x2160 rozlišení, nijak jsem neblokoval maximální FPS.
Měřím opět spotřebu celého počítače, pesíkatější Wattmetr jsem zatím nepořídil, výsledky vnímejte s jistou dávkou soli. Teploty jsem vynechal, jelikož teplota GPU je většinou velmi podobná teplotám ve Furmarku, většinou je možno 1-2°C ubrat, hry bývají spíše méně náročné.
GIGABYTE Radeon R9 380X G1 Gaming 4GB se spotřebou drží níže, než starší R9 280X, což je dáno nižším TDP.