Test: Intel Core i7-5820K v roce 2020, aneb první pokus Intelu s DDR4 RAM
Kapitoly článků
Na závěr mohu říci, že X99 platforma má ještě pořád smysl. Tedy za předpokladu, že sestavu s takovou deskou již máte, možno upgradovat procesor je zde výrazně lepší než u mainstream LGA1150/1151 desek. Pomyslnou třešní na dortu je desetijádrové Core i7-6950X, nicméně tento procesor se aktuálně prodává bazarově typicky za ceny převyšující 16 000 Kč, což není moc výhodná koupě, hlavně pokud vezmeme v potaz existenci Ryzenu 9 3900X. Nicméně na výběr jsou i levnější procesory, například osmijádro Core i7-5960X se typicky prodává výrazně levněji a jde velmi slušně přetaktovat, navíc nemá rozbité OC jako některé Broadwelly.
Další výhoda je větší množství PCIe Gen3 linek, ale pouze za předpokladu, že máte vyšší a dražší -model, levnější testovaná i7-5820K má pouze 28 linek, stejně to má Broadwell-E Core i7-6800K. Další velkou výhodou je osm slotů na paměti RAM, není problém osadit třeba 128GB paměti, navíc díky čtyřkanálovému řadiči v procesoru můžeme použít i pomalejší a starší moduly, výkon bude i tak velmi dobrý.
Přetaktování Haswell-E procesorů je velmi triviální, nicméně vyžaduje to dostatečně dobrou desku, kvalitní chlazení a smíření se s vysokou spotřebou, nicméně záleží samozřejmě jak moc procesor přetaktujeme. Procesory generace Haswell-E a Broadwell-E mají dokonce připájené IHS přímo k procesoru, odvod tepla z CPU je tak velmi dobrý.
Výkonnostně tyto procesory stačí i dnes, nicméně i tyto kousky postihlo mnoho a mnoho báječných bezpečnostních chyb, což nepotěší. Další potenciální problém vidím v životnosti základních desek, jejich komplexita je poměrně vysoká a dá se tak očekávat podobný osud jako u X79, kdy je na bazarovém trhu velké množství procesorů, ale velmi málo základních desek.
Cena Core i7-5820K nebyla v roce 2014 nijak šílená vzhledem k tomu, že se jedná o HEDT produkt. Vlastně patří spíše mezi levnější hi-end procesory ze stáje Intelu, které jsem zatím testoval, ale nemusíte se bát, dražší kousky jsou na cestě.
Hodnocení tedy vidím následovně:
klady | + Velmi dobrý výkon pro běžné uživatele i hráče + Možnost upgrade na výkonnější procesory, 8+ jader + Čtyřkanálový paměťový řadič a podpora 128GB RAM + Pájené IHS |
zápory | - Přítomnost hromady bezpečnostních chyb - Ořezané PCIe linky oproti dražším modelům, pouze 24 k dispozici (celkem má 28 namísto 40) - Vysoká spotřeba po přetaktování - Procesor nemá 6x ALU |
pohlídejte si | ? Pro přetaktování je vhodné použít výkonnější chladič |
Poděkování
Za zapůjčení základní desky ASUS TUF B450-PRO GAMING děkuji společnosti ASUS.
Za zapůjčení pamětí ADATA Spectrix D41 2x8GB DDR4-3600 CL16 děkuji společnosti ADATA.
Za zapůjčení produktů Gigabyte Z390 AORUS PRO a Gigabyte AORUS GeForce RTX 2080 Ti XTREME děkuji společnosti Gigabyte.
Za zapůjčení procesorů AMD Athlon 3000G, AMD Ryzen 7 3700X a AMD Ryzen 9 3900X děkuji společnosti AMD.