Test: jak fotí duální Huawei P9 s objektivy Leica Summarit
Kapitoly článků
Co se týče kvality fotografií, kterou produkuje telefon dodávanou aplikací - což je standardní fotoaparát v Androidu s určitými modifikacemi (P9 Pro režim, simulace filmu atd.) - tak ta je výtečná. Rozsah citlivostí od ISO 50 po ISO 3200 ve spojení se světelností f/2.2 pokrývá myslím tak 99 % potřebných situací a k blesku se tak není nutné příliš uchylovat, snad jedině za opravdu špatných světelných podmínek.
Dle mého názoru fotí Huawei P9 prostě skvěle. Fotí lépe než většina levných kompaktů a fotí lépe než 99,9 % jiných smartphonů. Nemám osobní přímé srovnání se Samsungem Galaxy S7, ale z toho, co už o řadě S7 je rozeseto po internetu, se mi potvrzuje můj názor, že zatímco Huawei P9 možná nevyniká tolik v ostrosti fotografií, narozdíl od Galaxy S7 to s doostřováním nepřehání a nežehlí následně textury. Galaxy S7 mi přijde, že přeostřuje až příliš (najdete na internetu spoustu fotografií s nežádoucím "halo" efektem na hraních) a následně také příliš žehlí textury a detaily, neboť musí použít agresivnější redukci šumu. Osobně beru tedy standardní JPEG výstup z Huawei P9 jako viditelně lepší, protože mírnou neostrost prostě ručně doženete vždy (z volně dostupných nástrojů je tu kupříkladu vynikající plugin pro GIMP zvaný wavelett sharpen), zatímco vyžehlené textury už prostě nic nezachrání.
Faktem však je, že od určité hodnoty citlivosti jde obrazová kvalita i u P9 poměrně rychle dolů. Zatímco ISO 400 je ještě zcela v pořádku a na poměry smartphonů velmi kvalitní a detailní, ISO 800 už je poněkud šumová záležitost očividně bez jemných detailů (ale také záleží, zdali je dostatek světla, či je ho ve scéně méně). Není to chyba telefonu či Leicy či nikoho jiného, to je prostá daň za malou velikost snímače, kterému svědčí hlavně nízké hodnoty ISO. Je to moment, kdy si lze postesknout, že je škoda, že objektivy nad snímači mají světelnost „pouze“ f/2.2 - je to dobrá hodnota, ale konkurence umí třeba f/1.7, což by umožnilo použít ISO nejméně o 1 krok nižší. Na druhou stranu jsou zde tyto objektivy dva a je otázka, jak by se musela zvýšit prodejní cena. Předpokládejme, že Huawei s Leicou zvolily nějaký vhodný kompromis, který je schopna firma Sunny Optics vyrobit.
Jinak ostřit lze snad od ~5-7 cm, což činí fotoaparát schopným určitého makro stylu. Mezi zvláštnostmi je určitá výpočetní výbava fotoaprátu, která v postprocessingu dat ze snímače umí rozostřit věci mimo pásmo ostrosti a vygenerovat tak silnější bokeh - aplikace to mimochodem „inzeruje“ jako clonu f/0.95. Ale spolehlivost téhle věci není zatím příliš dobrá, kupříkladu při focení osoby z mírného nadhledu se stává, že rozostří i část vlasů, a to jen proto, že je nerozpozná jako ostré, protože bylo foceno na ISO800, kdy už se jemné detaily z vlasů vytratily.
Musím však podotknout, že to, co leze z Huawei P9 za JPEGy, jsou jedny z mála, které nemám potřebu dodatečně korigovat pro následný tisk na papír. Aktuálně jediný další typ fotoaparátu/snímače, kde je vše v pořádku už přímo z přístroje, je pro mě focení na Fujifilm Superia 200 a následný sken ve VueScanu. To, co produkuje můj levný smartphone Huawei Y560, je oproti výstupu z Huawei P9 v podstatě „hnůj“ vyžadující spousty úprav v Rawtherapee.
- Kompletní RAWy, in-camera JPEGy i exporty z Rawtherapee 4.x: archív na uložto
Panorama
Panorama tak jak jej zachytává dodávaná aplikace, tedy fotoaparát z Androidu, nese všechny neduhy této aplikace. Je tedy potřeba si velice dobře pohlídat, aby vám během snímání příliš neuskočila linie.
To, že to jde poměrně snadno, ukazuje první panorama snímané telefonem na výšku, kde to uskočilo u vodní elektrárny.
Druhé snímané již telefonem na šířku (klikněte na detail, bude vypadat normálně) již je celkem v pořádku. Jinak obecně je ostrost panoramat o něco nižší než u jednotlivých fotografií, což je dáno postupným odečítáním a zpracováním dat ze snímače. Na výšku sejmete panorama o rozlišení 11008×3136 (~34,5 Mpix), na šířku je to 13312×2240 (~30 Mpix). Standardní rozlišení jedné fotografie je 3968×2976 (~11,8 Mpix).
Video
Video je snímáno maximálně v 1920×1080/30p za použití H.264 + 48kHz AAC. Chybí tedy možnost záznamu 4k videa, případně do formátu H.265. A to asi bude stěžejní moment vašeho případného výběru nového hi-end smartphonu: zdali volit Huawei P9 s výtečných fotoaparátem, ale horším videem, nebo se poohlédnout mezi telefony s třeba horší kvalitou fotografií, ale 4k videem, které ať už bude lepší či horší, určitě bude detailnější než FullHD video z Huawei P9, jakkoli kvalitní.