Forpsi spustilo vlastní Cloud, otestovali jsme ho
Kapitoly článků
Kromě porovnání výkonu jednotlivých virtuálů jsme si nemohli nechat ujít i srovnání s běžným fyzickým serverem. To bude možná nejzajímavější. Kolik výkonu ztratí procesor na virtualizační vrstvě a jak na tom bude největší slabina virtualizace diskový výkon? Vybrali jsme několik podobných serverů (s osmijádrovými procesory na podobné frekvenci) a porovnali jsme ho s virtuálním serverem z cloudu nad VMware (Hyper-V bohužel nepodporuje více než 4 jádra procesoru a k nim bychom neměli srovnatelné fyzické soupeře). Přidali jsme trochu paměti a tady je specifikace testovaných serverů. Tentokrát jsme jako operační systém cloud serveru zvolili Debian, aby byly podmínky co nejvyrovnanější.
Osm jader, u Xeonu E3 sice za pomoci Hyper-Threadingu, ale ten si zase bude pomáhat výrazně vyšší frekvencí. U Xeonu E5507 jsou naopak všechna jádra fyzická.
Při kompilaci jádra si virtuální server si vede skvěle a opět se potvrzuje, že virtualizací se procesorový výkon v podstatě neztrácí. V tomto srovnání je virtuální server dokonce nejlepší. Zajímavé.
Apache test je aplikační test, kdy Apache web server odbavuje velké množství statických stránek. V tomto testu hraje roli nejen procesor, ale i rychlost paměti a pevného disku. Tady už virtuální server ztrácí, i když na srovnatelné soupeře to není nic tragického. Server s Xeonem E3 tu naopak velmi těží z vyšší frekvence.
PHP benchmark je jednovláknový procesorový test a i tady si virtuální cloud server vede skvěle. Ale co diskový výkon?
Tady je vidět, že diskový výkon je největším kámenem úrazu virtualizace. V případě cloud serveru je přístup k diskům realizován přes iSCSI na diskové pole z více rychlých SAS disků. Všechny testy fyzických serverů byly prováděny nad jedním jediným, relativně pomalým SATA diskem. Přesto je diskový výkon VMware nejhorší, i když to není taková tragédie jako u Hyper-V na předchozí stránce.