Forpsi spustilo vlastní Cloud, otestovali jsme ho
Kapitoly článků
A jak je na tom cloud pokud jde o cenu? Většina hardwarových zdrojů je účtována po hodinách, tedy za každou započatou hodinu, kdy vám například daný virtuální server běžel. Výjimkou je disková kapacita, kterou logicky vaše servery zabírají, i když jsou vypnuté a jsou tedy zpoplatněny i když reálně neběží. Druhou výjimkou jsou licence za aplikace či operační systém, které jsou většinou účtovány měsíčně.
Zkusme se na chvilku pustit do cenového srovnání s běžným fyzickým serverem. Pokud si koupíte server, dejme tomu od SuperMicro s Xeonem E3, 16 GiB operační paměti a dvěma 300 GB SAS disky, bude jeho cena okolo 30 000,- včetně DPH. Srovnatelný cloud server, tedy osm jader, 16 GiB operační paměti a 300 GB prostoru na disku vás bude stát v cloudu 9,25 Kč za hodinu, tedy zhruba 6660,- Kč měsíčně. To při suchých počtech znamená, že se hardware oproti tomu cloudovému zaplatí dříve než za půl roku, nicméně toto srovnání nebere v úvahu vysokou dostupnost, odolnost proti výpadkům nebo cenu servisních zásahů. Jednou z hlavních zbraní cloudu je právě vysoká dostupnost a pokud byste si kupovali hardware pro srovnatelnou službu, budete potřebovat servery nejméně dva, plus jedno (a nebo lépe dvě) disková pole. Rázem se dostáváme hluboko do šesticiferných částek, nemluvě o nákladech za provoz a housing.
Při srovnání s nabídkou běžných virtuálních serverů je to podobné. Měsíční poplatek za obyčejný virtuální server bude nižší než srovnatelná konfigurace cloudového serveru. Na druhou stranu pokud nepotřebujete nepřetržitý provoz, může se účtování po hodinách ukázat jako výhodnější, nemluvě o zcela rozdílné funkcionalitě, kterou si v případě cloudu platíte. Je vynikající, že vytvoření nového virtuálního serveru z předinstalované šablony je otázka cca pěti minut a že jeho hw parametry si můžete kdykoliv libovolně upravovat sami v administračním rozhraní, aniž byste potřebovali jakoukoliv součinnost od poskytovatele služby. Přestože se nestaráte o hardware, máte vše plně pod vlastní kontrolou a právě to je na cloudu jako takovém unikátní.
Jaký je tedy celkový dojem z cloudu od Forpsi? V podstatě až na drobné výhrady dobrý. Administrační rozhraní je povedené, funkcionalita je opravdu bohatá, celý systém se nám líbil svou komplexností a robustností. Ceny jsou sice na první pohled vyšší, než u běžných virtuálních serverů, ale na druhou stranu si vlastní virtuální datacentrum nebudete pořizovat pro provoz obyčejného firemního webu. To by byl trošku drahý špás. Vzhledem k tomu, jak je systém navržen, k vysoké dostupnosti a bohaté funkcionalitě administrace, již cena zase tak vysoká není a služba Forpsi Cloud může být pro náročnější projekty zajímavou volbou.
Velmi se nám líbila aplikace Visual Cloud, která celý návrh struktury zjednodušuje a hlavně zpřehledňuje, jen by nemusela vyžadovat instalaci Javy. Příjemný je i bonus v podobě 50 GB prostoru na FTP účtu zdarma, který můžete použít pro zálohování (a případně za poplatek samozřejmě navýšit).
Co nás naopak zklamalo je menší výběr šablon u Hyper-V a rozpačití jsme byli z diskového výkonu u virtuálních serverů nad Hyper-V (alespoň podle našich testů). U ostatních výkonových parametrů již žádný problém nebyl. Pokud chcete, můžete si Forpsi cloud vyzkoušet sami. Přímo na stránkách Forpsi cloudu můžete požádat o voucher v hodnotě 250 Kč, který stačí například na běh levnějšího virtuálu po dobu cca třech týdnů.