Testy
Pro testování NAS jsme se rozhodli používat NAS Performance Tookit vytvořený společností Intel zahrnující simulace všech podstatných úloh, které může takové síťové datové úložiště plnit. Sice budou výsledky dost poplatné pevným diskům, které se v NAS budou používat, ale se stejným hardwarem jsou jeho výsledky opakovatelné, můžete si tedy naše měření bez problému sami doma ověřit a my navíc budeme v budoucnosti moci jednotlivé NAS alespoň hrubě porovnávat.
Protože to je naše první měření tímto nástrojem, povíme si něco krátce o jeho simulacích. Celkem 18 benchmarků obsahuje:
HD Video Playback, 2× HD Video Playback, 3× HD Video Playback, 4× HD Video Playback
V tomto měření se zkoumá chování NAS při přehrávání jednoho nebo více video souborů v rozlišení 720p, tedy HD ready, s pomocí Windows Media Playeru. Simuluje se přístup jednoho, dvou, tří a čtyřech uživatelů k jednomu zdroji videa.
HD Video Record
Simuluje nahrávání HD ready (720p) videa na NAS, opět je to test pro souvislá data velkého objemu.
HD Video Playback & Recording
Dá odpověď na otázku, jak se bude NAS chovat při nahrávání HD ready videa a jeho současném čtením.
HD 2× Playback 2× Record
Je dvojnásobná zátěž předchozího testu, jako by na NAS současně dva uživatelé nahrávali HD ready video a další dva HD ready video četli.
HD Playback With Office
Typický obraz našich kanceláří. Pracujeme s nějakým kancelářským balíkem a zároveň si pouštíme video.
HD Playback With Backup
To samé, co v předchozím případě, jen je Office aplikace vyměněna za zálohovací nástroj.
Content Creation
Představuje z 95 % zápis na NAS a simuluje například editaci videa přímo na NAS.
Backup / Restore
Pro změnu typická úloha pro NAS. Je prováděna záloha a obnova 4 GB souboru.
File Copy To NAS / File Copy From NAS
Zde se ukáže, jak na tom je NAS v hustém síťovém provozu, nahrávají se a čtou 64 kB soubory o celkové velikosti 4 GB.
Directory Copy From NAS / Directory Copy To NAS
Celkem je z a na NAS nahráno 128 souborů o souhrnné velikosti 188 MB.
Photo Album
Poslední z testů ověřuje, jak na tom je NAS při použití velkého množství malých souborů, pro příklad třeba řekněme, že sledujete hromadu fotografií z NAS. V testu to představuje 169 fotografií o celkové velikosti 1,2 GB.
Naměřené hodnoty
rychlost v MB/s
Z grafu je jasně patrné, že RAID 1 je nejpomalejší, kdežto samostatně formátované disky frčí často až o třetinu rychleji. Čím jsou soubory větší, tím větší je i rozdíl, u malých je zpomalení celkem malé. V Gbitové síti jsme se dostali až téměř ke 12 MB/s, měření jsme ale prováděli i ve stovkové, tam je třeba počítat s nižším výkonem, který u velkých souborů spadne až na 40 %, u malých se pak jedná o pokles jen v řádu procent.
rychlost v MB/s
Abychom měli i pro příští měření nějaké srovnání, namapovali jsme si v gigabitové síti (server: zákl. deska s čipsetem Intel P31 + ICH9 s AHCI SATA řadičem, HDD WD10EACS, (volné místo 242 GB z 1 TB), síťovka realtek Gbit, CPU Pentium 2140 Dual-Core, OS WinXP; klient: AMD 790FX + SB600, síťovka Realtek 1Gbit, CPU Athlon X2 5200+ Dual-Core, OS WinXP) disk a provedli na něm stejné měření. Jak vidíte, rychlost je dvojnásobná, Patriot Valkyrie si tedy na režii bere poměrně dost, žádný extra rychlík to není.
Dlužno ale dodat, že ve Valkyrii je "pouze" 500MHz procesor a ani další hardware se s tím v počítačích srovnávat nedá, takže rychlost sice není zcela ohromující, ale v rámci možností celkem konkurenceschopná s podobnými zařízeními. Někdy se ale podíváme na NAS řízený přímo procesorem Intel, abychom měli lepší porovnání.
NAS Patriot Valkyria si bez zátěže se dvěma disky bral něco pod 20 W, při zápřahu obou disků při kopírování větších souborů se spotřeba zvedala zhruba o 3 W.