Testy náročné na rychlost disku
Kapitoly článků
Kopírování hromady menších souborů dvakrát naráz
V dalším testu jsme si vzali na paškál oblíbenou složku dllcache čítající kolem 490 MB v 2 532 souborech, takže průměr je necelých 200 kB na jeden soubor (největší má zhruba 13 MB, nejmenší pár set bajtů). Obsah složky byl na tentýž disk kopírován dvakrát současně do dvou různých složek. Měřil se čas do konce zkopírování posledního souboru pomalejší dávky (obě byly identické, lišily se pouze určením cílové složky).
Tady se úplně nádherně u i-RAMu projevila absence mechanických částí, tedy hlaviček, které u Raptoru stihly za tu bezmála minutu a půl naběhat nějaký ten metr. Zatímco Raptor drnčel jak o život, i-RAM během práce ani nešpitnul. Něco málo však přeci jen slyšet bylo, a to poměrně zřetelně: šum dat. Vycházelo to ale velmi pravděpodobně ze zdroje a slyšet to bylo i při práci Raptoru, nejen i-RAMu.
Kopírování jednoho většího souboru dvakrát naráz
Další test je velmi podobný předchozímu, rozdíl je v tom, že soubor je nyní jen jeden a ne tisíce, zato se však měří nikoli na stovky kilobajtů, ale na stovky megabajtů. Měl totiž přibližně 125 MB a byl, stejně jako složka dllcache v předchozím případě, kopírován dvakrát naráz do dvou různých souborů. A protože byl Raptor defragmentovaný (co soubor, to souvislý úsek dat, téměř stejně na tom bylo i volné místo), kmital tentokráte docela pravidelně.
V tomto testu byl naopak rozdíl mezi oběma úložišti největší. Raptor div nevyskočil z úchytů v PC skříni, jak kmital hlavičkami, zatímco i-RAM v poklidu udělal „vžum“ a bylo to. Čím více je aplikace náročná na práci s diskem, tím více se projeví výhody ramdiskového řešení v podobě Gigabyte i-RAMu.
Integrace SP2 CZ do Windows XP CZ
Abyste neřekli, že bylo prováděno jen duchaprosté přehazování dat z místa na místo, byl proveden ještě jeden test, takřka z praxe. Šlo o integraci českého Service Packu 2 do instalační sady českých Windows XP. A protože šlo o test ryze praktický, byl tentokráte v obou případech systém na skutečném pevném disku. Obě pracovní složky, tedy jak ta se Service Packem, tak cílová s instalačkou Windows XP, byly při práci umístěné na stejném zařízení.
Z této akce jsme pro vás připravili i video, které reálně ukazuje průběh pro oba případy. Klikněte si pro něj na obrázek níže.
Pro uživatele s pomalejším připojením máme i odlehčenou variantu s menším rozlišením a bez irelevantního zvukového doprovodu ;-).