Testy praktické: kopírování souborů
Kapitoly článků
Syntetické testy mají tu vlastnost, že vám ukáží, jak by to mělo teoreticky vypadat. Praxe však bývá zejména u SSD odlišná, protože SSD jsou konstruovány právě s ohledem na typické využití, nikoli syntetické testy. A tak pokud jste na předchozí stránce nabyli dojmu, že rychlost zápisu by klidně mohla být lepší, praxe ukáže, že skutečně lepší je.
128GB Kingston SSDNow V+100, čtení souboru (horní stupnice)
Na horní stupnici (spodní je zápis na pevný disk, ta nás nezajímá) si můžete všimnout že rychlost čtení se dá vyhnat s klidem nad 210 MB/s (Plugin FileCopyEx pro Far Manager nesprávně hovoří o Mb místo MB).
Zápis budeme demonstrovat trochu jinak, hlavně na podstatně větším souboru. Plugin FileCopyEx byl nastaven na práci se 40MB bloky, takže střídavě z SSD vždy nejprve 40 MB načetl a pak zase zapsal. Na konci kopírování 8GB souboru to vypadalo takto:
128GB Kingston SSDNow V+100, střídavé čtení a zápis z/na SSD
Rychlost čtení byla snížena, ovlivňoval ji zápis, který sám o sobě byl značně rychlejší. Zapracovala zejména cache a své jistě udělal i Wear Leveling (především co se týče zpomalení čtení, během něhož musel řadič SSD zákonitě provádět i zpožděný zápis).
Pro zajímavost: zkopírování 483MB souboru z SSD na SSD v podání integrovaných funkcí systému Windows proběhlo tak rychle, že systém ani nestihl spočítat, jak dlouho to bude trvat. Rychlost bychom zde brali s rezervou, systém to nejspíše počítá „podle plotu“.
Faktem však je, že rychlost kopírování souboru rozhodně na váhajícího potenciálního kupce SSD nezapůsobí. To, na čem se pozná síla SSD, je svižnost systému a práce s několika věcmi současně a na to se podíváme i formou videa na další straně.