Testy propustnosti USB a SATA
Kapitoly článků
Nene, ještě nekončíme, ještě se podíváme, jak jsou na tom v současnosti nejlepší čipsety obou stran s propustností USB a Serial ATA. U Serial ATA vlastně nejde o nic vážného, beztak žádný disk na 3GBitovou hranici nedosáhne, nanejvýš poznáte, jak rychle si umí s disky oba čipsety povídat (což se může hodit snad jen pro práci s bufferem pevného disku a tedy spíše malými kousky dat). U USB je to však jinak, tam se každý megabajt za sekundu navíc hodí, protože USB 2.0 a 480 Mbit/s je pouhopouhý marketing. Realita se od teorie zásadně liší.
V grafech vždy modrá barva přísluší čipsetu od Intelu (jižnímu můstku ICH8-R) a červená AMD/ATI (jižní můstek SB600).
Serial ATA
1,5 Gbit/s
3 Gbit/s
Jak sami vidíte, při čtení dat přímo z disku opravdu není rozdíl mezi jednotlivými řadiči, ale jakmile dojde na čtení z bufferu, dokáže data posílat rychleji ICH8-R, což je markantní zvláště u 3Gbit/s přenosu. Těžko říci, zda lze brát nějak vážně i údaj o zatížení procesoru, 4 % je strašně málo na to, aby se jednalo o nějaký průkazný údaj (takto může vytěžovat procesor cokoli, co ve Windows v tu chvíli běží, všimněte si, že v případě 3Gbitové komunikace je u obou zatížení stejné, pokud by skutečně SB600 vyžadoval větší součinnost procesoru, muselo by se to i v tomto případě projevit).
Co je však spíše nemilé, je označování disku s jižním můstkem SB600 v případě provozu v režimu AHCI. ATI 1+0 JBOD 1.10 se jmenuje každý disk, nehledě na to, jaký je připojen.
USB 2.0
A protože součástí jižních můstků jsou i USB řadiče, podíváme se i na ně. Možná si vzpomenete na nemastný neslaný výkon staršího ATI SB450 v této oblasti, což měl napravit SB600. A jak dopadl?
Tento snímek jsme tak trochu „vyrobili“ ze dvou, protože HD-Tach normálně umí srovnávat pouze dvě měření a nám se hodilo dát sem ještě třetí. Tím je tmavě zelená barva, která znázorňuje testovaný disk připojený rovnou na PATA řadič (v jižním můstku SB600), červeně a modře jsou pak USB řadiče jižních můstků SB600 a ICH8-R.
V práci s USB 2.0 zařízeními má AMD ještě rezervy, doufejme, že se SB700 polepší. Ať byl SB450, jaký chtěl, tohle není žádná sláva, SB600 za USB 2.0 chválit nebudeme (u USB 2.0 je každý MB/s dobrý). Naproti tomu USB 2.0 v ICH8-R dosahuje tradičních „standardních“ hodnot.
S ohledem na to, co dnes předvedl čipset AMD 580X ve srovnání s Intelem P965, lze konstatovat, že u AMD mají ještě co dohánět, a to i přesto, že spotřeba celé sestavy hovoří v jejich prospěch. U Intelu mají již vyladěno, a to ještě přijde P35 s podporou DDR2 i DDR3 pamětí. A pak možná … raději nepředbíhejme ;-).