Testy výkonu: CrystalDiskMark, simulace databáze
Kapitoly článků
CrystalDiskMark
CrystalDiskMark považujeme za vůbec nejjednodušší a zároveň mnohé ukazující test, který existuje.
Kingston SSDNow V+100 128GB | Intel SSD 320 Series 160GB | Kingston HyperX 120GB |
---|---|---|
CrystalDiskMark používá ve výchozím nastavení náhodná data, která se špatně komprimují. Z toho důvodu zde Kingston HyperX vede pouze v rychlosti čtení. V zápisu je na tom srovnatelně s jinými.
Dále je zde krásně vidět vliv NCQ, který pomáhá jak Kingstonu HyperX, tak Intelu, naopak Kingston SSDNow V+100 může jen smutně závidět. Ještě lépe to bude vidět na dalším testu:
Simulace databáze
Pro simulaci databáze používáme IOmeter nastavený podle doporučení Intelu a redakce StorageReview pro simulaci databáze. Pracuje se s 8kB bloky dat, 67% dělá čtení, 33 % zápis a všechny přístupy jsou náhodné a všechna data jsou náhodná, tedy špatně komprimovatelná. Tentokráte jsme se rozhodli, že pustíme ke slovu také funkci NCQ a nastavili jsme počet současných operací na 32. Výsledky udáváme pouze jako počet protažených dat za sekundu oběma směry dohromady:
Kingston SSDNow V+100 nepodporuje NCQ, což je podle našeho názoru hlavní důvod, proč tolik zaostává. Každopádně v tomto testu je i Kingston HyperX poražen Intelem 320 Series se starším 3Gbit/s SATA rozhraním.
Vliv komprimovatelnosti dat na rychlost (doplněno)
Úplně jsme zapomněli na jeden test, který ukazuje vliv komprimovatelnosti dat na přenosovou rychlost. K tomu slouží AS SSD Bechmark, přesněji jeho část Compression benchmark.
V tomto testu se nejprve provádí test rychlosti zápisu, a to dvakrát za sebou (dělá se z toho průměr), poté čtení. Rychlost zápisu je u Kinston SSDNow V+100 velmi kolísavá, zřejmě závisí na mnohém, ale komprimovatelnost dat to nebude. Vliv se pak krátce přenáší i na čtení, kde je na začátku vždy určitý pokles, poté je ale křivka v podstatě hladká a drží se na maximu schopností SSD.
Intel SSD řady 320 stejný problém jako Kingston SSDNow V+ nemá, křivka zápisu je v pohodě a opět nezávislá na komprimovatelnosti dat.
Tak tohle je SandForce. Kingston HyperX jím vybavený má takovouto charakteristiku závislosti na komprimovatelnosti dat. Nekomprimovatelná data se zapisují značně pomaleji, čím víc lze data zkomprimovat, tím rychleji do SSD putují a když jsou úplně krásně komprimovatelná, putují do něj rychlostí téměř stejnou, jakou z něj následně odcházejí. V křivce je opět znát jakási zubatost, jako by to bylo něco specifického pro Kingstony.
Křivka čtení, jak vidíte, je komprimovatelností omezena pouze v první polovině, pak už je to jedno, takže rychlost čtení bude u tohoto SSD většinou hodně dobrá.