Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Threadripper 3000 bude existovat i v 16jádrové verzi

Víme, že Threadripper 3000 přinese i 48jádrové modely, možná až 64jádrové. Ale dosud bylo otázkou, na kolika jádrech začne. Vypadá to, že varianta s 16 jádry existovat bude…
Ryzen Threadripper Logo

Když v roce 2017 uvedla AMD architekturu Zen na reálných produktech, končila nabídka Ryzenů pro socket AM4 na 8 jádrech, přičemž nabídka Threadripperů pro socket TR4 na 8 jádrech začínala. Osmijádrový modely, byť nabízel více PCIe linek a čtyřkanálový řadič, ale nepatřil k nejprodávanějším. Nějaké zájemce, kterým šlo spíše o výbavu než jádra, si našel, ale masově se nikdy neprodával.

S generací procesorů postavené na Zen+ a vydané roku 2018, šla AMD trochu jinou cestou. Nový osmijádrový Threadripper již nevydala a segmenty tak zůstaly čistě oddělené: Nabídka Ryzenů pro socket AM4 končila na 8 jádrech, nabídka Threadripperů pro socket TR4 začínala na 12.

Víme, že již následující měsíc půjde na trh Ryzen 9 3950X se 16 jádry pro socket AM4. V diskuzích se od potvrzení této informace čas od času objevují dotazy, zda bude existovat i 16jádrový Threadripper 3000. Precedens pro jeho existenci jsou události roku 2017, precedens pro jeho neexistenci události roku 2018. Logickou úvahou by se dalo dospět k závěru, že pravděpodobnější je jeho existence: Čtyřkanálový řadič se jistě na 16 jádrech projeví významněji než na 8 jádrech, což přidává na smysluplnosti je existence. Navíc lze říct, že neexistence osmijádrového Threadripperu 2000 mohla být dána tím, že zájemce, kterému šlo o PCIe linky a nikoli o výkon, je zkrátka nepotřeboval, protože si stále mohl koupit osmijádrový Threadripper 1000 (konkrétně 1900X), který mu je nabídl. Šestnáctijádro je už ale trošku něco jiného.

K této teorii lze nyní přičíst dost podstatnou indicii a to fakt, že vzorek šestnáctijádrové Threadripperu 3000 existuje. Objevil se v databázi nechvalně známého testu UserBench. Parametry nemusejí reflektovat podobu finálního produktu, pokud tedy AMD pro socket TR4 nechystá nějakou úspornou ~65W novinku: Vzorek totiž běžel na základním taktu 3,60 GHz a boostu 4,05 GHz. To jsou jednak nějaké průměrné hodnoty a jednak se týkají testovaného vzorku, který nemusí být doplněn finálním BIOSem a tak dále.

Pokud se podíváme na dílčí výsledky (celkové skóre nemá smysl řešit, viz odkaz na článek níže), vyplývá z nich, že je tento vzorek přes konzervativní takty ve všech ohledech rychlejší než stávající šestnáctijádrový model. Jde zhruba o 8-16% náskok v jednojádrové zátěži a 13-16% náskok ve vícejádrové zátěži. Posun tedy odpovídá více-méně rozdílu v IPC obou generací.

Existenci 16jádrového modelu by napovídaly i slevy stávajících 12- a 16jádrových verzí generace 2000. V první polovině června jsme informovali, že 12jádrový Threadripper 2920X, který stál přes 16 tisíc Kč, lze již sehnat za cenu přes 13 tisíc Kč. To byl sice hezký posun, ale ještě nereflektoval výraznější slevu, ke které došlo v zahraničí. Tu však reflektuje nyní, kdy jej podle vyhledávače zboží Heureka lze sehnat od částky lehce přes 10 tisíc Kč. Oproti konci jara zlevnil i 16jádrový Threadripper 2950X, ale zatím spíše kosmeticky: oproti částce ~22 500 Kč, za kterou stál koncem jara, ho lze koupit o 2000 Kč levněji. Lze čekat, že cena se dále posune, až se přiblíží vydání nové generace.

Threadrippery 3000 se očekávají na podzim, pravděpodobně na předvánoční sezónu. Dříve to opravdu nebude, na srpen se chystají dodávky serverových Epyců a na září vydání 16jádrového Ryzen 9 3950X. Prodeje Ryzenů 3000 jsou navíc tak vysoké, že má co dělat (a ještě bude mít co dělat), aby zvládala poptávku v rozumných intencích pokrýt. Docela by mě zajímalo, zda - kdyby věděla, že prodeje dosáhnou současných objemů - by i tak nasadila stávající ceny, které jsou téměř poloviční oproti konkurenčnímu hardwaru se srovnatelným výkonem.

Zdroje: 

Diskuse ke článku Threadripper 3000 bude existovat i v 16jádrové verzi

Pondělí, 29 Červenec 2019 - 14:14 | Waffer47 | Jaka bude nova cipova sada a celkove zmeny pro...

Zobrazit diskusi