I nejlevnější ThreadRipper má 48 PCIe linek čistě pro grafiky
Doposud se předpokládalo (a uniklá schémata to potvrzovala), že procesory ThreadRipper mohou nabídnout maximálně 48 PCIe 3.0 linek, z čehož 44 bude dostupných pro grafické karty a 4 poslouží ke komunikaci s čipsetem. Ten pak doplní 4 další PCIe 3.0 linky a 8 PCIe 2.0 linek (linky pro komunikaci s procesorem nejsou zmíněné):
Tak to ale podle nejnovějších oficiální informací, které zveřejnil Don Waligroski z AMD, nebude. Platforma nabídne celkem 64 dostupných linek PCIe 3.0, z nichž bude určeno pro grafické karty (PCIe ×16 sloty) 48 z nich. Konkrétní provedení samozřejmě záleží na vůli výrobců desek. Lze však předpokládat, že většinou dojde na takovou implementaci, aby při osazení tří grafických karet mohla každá běžet v režimu plných PCIe 3.0 ×16.
Fotografie desky ROG Zenith Extreme pro ThreadRipper zveřejněná Asusem
Do jaké míry to uživatelé ocení, bude už hodně individuální. Jeden člověk, který má ambice na šestnáctijádrový procesor, může i původních 44 linek považovat za více než zbytečně vysoké číslo, jiný nemusí být spokojen a ani s 64 (plus linky čipsetu). Pro většinu zájemců to ale bude více či méně významné plus.
Druhé plus, možná o něco významnější, je prostý fakt, že těchto 64/48 linek bude dostupných na všech konfiguracích ThreadRipperu bez ohledu na počet jader a cenový segment. Pokud tedy uživatel sestavu pořizuje kvůli PCIe rozhraní, nemusí utrácet za nejdražší model procesoru. Zatímco Intel přináší v rámci nově ohlášené řady HEDT podle cenové relace a počtu jader 16 - 28 - 44 linek, AMD i s nejlevnějším modelem nabízí plný počet 48 linek dostupných grafickým kartám.
Z dalších informací lze zmínit 40MB cache 16jádrového top modelu (32 MB L3, 8 MB L2), čtyřkanálový řadič u všech modelů bez ohledu na počet jader a cenový segment a „konkurenceschopné“ TDP, které ještě bude upřesněno.