Trh s DRAM roste, vyměnil si místo s NAND flash
Až donedávna trh s NAND flash poměrně slušně rostl, zatímco DRAM štěstí nepřálo. Nyní si oba trhy vyměnily černého Petra. Za druhý kvartál totiž došlo k celkovému růstu o 12 % a s výjimkou ProMOS vzrostly všem významným výrobcům zisky. Nejvíce se v tomto směru zadařilo Micronu, jehož příjmy oproti prvnímu kvartálu stouply o celých 20 % - naopak zmíněný ProMOS 1 % ztratil.
Největší část trhu si stále drží Samsung (39,5 %), následuje Hynix (24,4 %) a za ním zkrachovalá Elpida (12,9 %), kterou kupuje Micron (12,5 %). S podílem pod 10 % můžeme pokračovat značkami Nanya (4,9 %), Winbond (1,9 %), Powerchip (1,2 %) a ProMOS (0,5 %).
Za růstem stojí z valné části nasazení novějších výrobních procesů, které sice znamená určité investice, ale následná výroba vychází levněji.
Na přelomu roku 2011 a 2012 jsme sledovali vývoj koncových cen DDR3 modulů a při této příležitosti bychom se k němu rádi v krátkosti vrátili. Koncem roku 2011 klesly ceny na (do té doby zaznamenané minimum), přičemž propad se zastavil v prosinci, kdy některé moduly začaly stagnovat. Tehdy jsme vám doporučili…
… což nakonec nebyl úplně špatný nápad - ceny pamětí po novém roce vzrostly, zatímco ceny harddisků klesly. Ještě v únoru, kdy jsme na počínající zdražení (v důsledku řízeného útlumu výroby) upozornili, byly ceny poměrně slušné, první nárůst (6%) na úrovni smluvních cen se na našem trhu projevil teprve třemi procenty. Vrcholu dosáhl v průběhu června, kdy některé sety oproti prosinci zdražily až o 40 %. V průběhu posledních šesti týdnů však ceny opět o něco klesly a nakoupit můžete za částky maximálně o 20-25 % vyšší než na přelomu roku.
DRAMeXchange (e-mail)