Otázka za milión: vyvine Ubuntu vlastní alternativu k X.Org a Waylandu?
Nejprve trocha historie: věc se má aktuálně tak, že tu máme dekády starý X server, ať již se bavíme o X.Org nebo jiné variantě jako Xinecara z OpenBSD. Ten má vedle samotného grafického zobrazování na starosti třeba i konfiguraci periferií. Ale zkrátka a dobře, za těch téměř 30 let vývoje nám extrémně nabobtnal a navíc je jeho architektura pro dnešní potřeby již zastaralá a neefektivní. Právě řadu problémů s X.Orgem měl řešit grafický protokol Wayland, resp. jeho kompozitor Weston. Ubuntu po léta plánovalo přejít z X.Org na Wayland, ale nyní se karta obrací. Zástupci Ubuntu tvrdí, že i Wayland je pro jejich potřeby zbytečně objemný a pracují na vlastní implementaci grafického serveru.
Ostatně Wayland je stále v testovací fázi a nějakého stabilního a použitelného vydání se máme dočkat zhruba za rok. X.Org se ani do té doby nikam moc neposune, nemá jak. Jono Bacon, jeden z předních představitelů Ubuntu, tak nyní hovoří o vlastní implementaci, u které patrně Ubuntu nakonec skončí. Vyjádření ale není úplně jasné, možná Jono míní jenom to, že si pro Wayland napíší vlastní kompozitor, jelikož jim nevyhovuje Weston, nikoli že nepoužijí ani Wayland. Vyvinout totiž od základu vlastní implementaci náhrady za X.Org je obrovský úkol a současně když vidíme „ochotu“ výrobců GPU upravit ovladače pro použití s Waylandem, tak je nám jasné, jak budou radostí skákat v případě třetího grafického serveru. Ubuntu totiž nemohou ignorovat, ať již kvůli jeho penetraci trhum, nebo kvůli úzké spolupráci s Valve.
Phoronix dodává, že tým Canonicalu kolem grafiky a X serveru je velmi malý, příliš malý na to, aby něco zbrusu nového vyvinul. Spíše tedy počítejme s nějakou vlastní alternativou běžící nad Waylandem, ale i to - pokud ostatní distra nasadí Wayland+Weston, bude znamenat kýble práce navíc pro Canonical. Ale do hlavy jim nevidím. Osobně mi to zatím přijde jako takové hlasité uvažování na téma „Wayland/Weston je pro Ubuntu Phone OS příliš velký a náročný, potřebujeme něco 10× lehčího, co nám utáhne Unity i na ARMu ve vysoké rychlosti“. Dokud z Canonicalu nevypadne něco konkrétnějšího, držel bych se této úvahy, kterou lze rozšířit samozřejmě i na tablety a chytré televize.
Nebo se prostě jen něco „ztratilo v překladu/tiché poště“ od Jono Bacona k Phoronixu.