Ubuntu: ani X.Org, ani Wayland, vyvineme vlastní grafický server Mir!
Tenhle multiplatformní grafický server bude stavět na Qt/QML, což by s ohledem na Ubuntu Phone OS i jiné dřívější aktivity Canonicalu nemělo překvapit. Mir bude tím, na čem bude postavena příští generace desktopu Unity. Ani nemusím blíže zkoumat, jak jméno vymysleli, sám Mark Shuttleworth pobýval jako druhý vesmírný turista na následníkovi Miru v roce 2002 několik dní.
Jono Bacon, hlava vývoje v Canonicalu, okomentoval rozhodnutí jednoznačnými slovy: Ubuntu má pro budoucnost určité potřeby a ty nenaplňuje ani X.Org, ani Wayland. Zejména Xka jsou zastaralá jako prasátko, projekt staví na architektuře vytvořené před 30 lety a dnes už zcela nepostačuje (resp. dá se ně něm fungovat, ale k „pravému ořechovému“ má daleko).
Největším oříškem na rozlousknutí asi nebude vytvoření Miru jako takového, ale potřeba přesvědčit poměrně neochotné výrobce GPU, aby pro něj upravili své ovladače. Těch otevřených se to netýká, jak Intelova GPU, tak AMD (radeon-hd) i Nvidia (nouveau) dostanou podporu stoprocentně hned v počátcích, ale uzavřené ovladače, to bude asi trochu složitější.
Mir je sice projektován jako multiplatformní, ale je pochopitelně cílen zejména na tu hlavní oblast, která i nadále poroste: dotykové ovládání, kde zatím Ubuntu používá zobrazovací server SurfaceFlinger z Androidu. První ukázkovou verzi Miru s Unity Next (pro Qt/QML přepsané Unity) bychom měli spatřit zhruba v květnu. Canonical doufá, že stabilní finální verzi stihne do dubna příštího roku, kdy vyjde Ubuntu 14.04 LTS - dlouhodobě podporovaná verze. A na rovinu: držím mu všechny pěsti. Aktuální verze Miru je označena jako 0.0.2.
Ale stejně je to pěkný: desktopové prostředí se jmenuje Unity (stejně jako americký přechodový modul, vynesený na orbitu Endeavourem v rámci mise STS-88 a spojený začátkem prosince 1998 s ruským modulem Zarja, kdy oba spolu vytvořily zárodek rodící se Mezinárodní vesmírné stanice), připravovaný grafický server se jmenuje Mir (stejně jako sovětská/ruská orbitální stanice v letech 1986 až 2001).