UEFI v podání ASUSu
Kapitoly článků
Že bude BIOS postupně nahrazen UEFI, je asi tak jisté, jakože uživatelé budou postupně přecházet na novější a novější verze Windows, jak budou uváděny na trh a jak bude Microsoft končit s podporou starších verzí. Toto přirovnání jsme nepoužili jen tak samoúčelně, ale proto, že UEFI a nové verze Windows spolu tak trochu souvisí. UEFI dnes můžete využít s Windows Vista SP2 a Windows 7, obojí pouze v x64 verzi. UEFI v kombinaci s těmito systémy je na x86-kompatibilní platformě také nezbytností pro rozumnou podporu bootování z pevných disků větších než 2 TiB (~2,2 TB), pokud chcete využít celou jejich kapacitu. V neposlední řadě samotný pohled na UEFI v porovnání s BIOSem, pokud se budeme bavit o uživatelském prostředí, tak trochu připomíná přechod z MS-DOSu na Windows 7.
Na následujícím videu si projdeme skoro celý UEFI na desce ASUS P8P67, vyhneme se pouze částem týkajícím se procesoru. Video bylo vytvořeno grabováním z S-Video výstupu grafiky, takže jistě zaregistrujete zbytky po odstraňování prokládání a nějaké ty „rušivé elementy připsatelné na vrub analogové technologii“, ale domníváme se, že to pořád vypadá lépe než točit monitor foťákem. Srovnat můžete s UEFI od MSI v článku z loňského září.
Už jsme to zmínili v úvodu, ale zde v UEFI chybí shell. ASUS vlastní nemá a když jsme se pokoušeli spustit shell stažený z internetu (v Setupu je volba na spuštění
To by bylo pro tuto chvíli vše, rádi bychom jen sdělili, že desky od ASUSu pro procesory „Sandy Bridge“ tu máme ještě další dvě a těmi to zdaleka nekončí.