UMC investuje $3,6 miliard do rozšíření 28nm výroby
Ještě na přelomu ledna a února to vypadalo špatně. Zákazníci si stěžovali, že nechybějí jen kapacity pro výrobu na moderních procesech, ale že jsou dávno vyčerpané i kapacity na procesech starších generací. Tomu jsme se věnovali v samostatném článku…
…ze kterého vyplývalo, že jedinou nadějí pro výrobu na starších procesech může být UMC, ovšem ta neplánuje zvýšit výrobní kapacity na starších procesech o více než 1-3 %. Protože se situace po třech měsících trochu změnila, je čas na aktualizaci.
UMC, která je největším specialistou na starší procesy (TSMC a Samsung mají těžiště v nových, GlobalFoundries někde mezi, čínská SMIC je z důvodu amerických sankcí pro některé zákazníky problematická a HSMC zavřela krám), získala mimo jiné zakázky Samsungu na 28nm výrobu obrazových snímačů, řídících čipů pro displeje a neupřesněných komponent pro telefony. Zdánlivě banální zakázka má ale jistá specifika. Samsung prodal UMC vlastních 400 výrobních strojů, což je v době nouze nejen o výrobní procesy, ale i o výrobní nástroje, docela zajímavý počin.
Co k němu Samsung mohlo vést? Nejspíš fakt, že Samsung se (na rozdíl od UMC) specializuje na nové procesy a potřebuje stávající prostory vybavit novými linkami pro nové procesy. Na výstavbu nových továren pro staré linky není čas a peníze, takže pro něj může být zajímavé nabídnout UMC výhodný obchod a zavázat si jí tím k poskytnutí výrobních kapacit pro jeho potřeby. Podobných oboustranných dohod v posledních letech uzavírá Samsung čím dál víc, vzpomeňme na spolupráci s Qualcommem, AMD nebo nové zvěsti o partnerství se značkou Olympus.
Samsung bude využívat továrnu UMC P6 v Nanke, půjde o kapacitu 27 000 waferů měsíčně a výroba se rozjede za dva roky (2023).
Před oznámením dohody se Samsungem hovořila UMC o investici $1,5 miliardy do rozšíření výrobních kapacit, přičemž se předpokládá, že pozdější nákup 400 strojů od Samsung se do této investice nepočítá. Nyní však došlo k oznámení podstatně větší investice: $3,6 miliardy čistě pro 28nm výrobu. Zde už lze zjevně hledat souvislost s událostmi mezi UMC a Samsungem.
Investice zacílí na Fab 12A v Tchaj-nanu. Ta v současnosti vyrábí 90 000 28nm waferů měsíčně, přičemž aktuálně probíhající rozšíření s plánovaným dokončením v letošním roce přidá dalších 10 000. Tzv. fáze 6, která bude následovat, zvýší kapacitu ještě o 27 500 28nm waferů měsíčně. Právě fáze 6 (Phase 6) je toutéž továrnou (P6), kterou zmiňovaly zprávy z dubna o partnerství se Samsungem. V podstatě sedí i kapacity: UMC bude pro Samsung vyrábět 27 000 28nm waferů měsíčně, přičemž fáze 6 Fab 12A počítá s 27 500 28nm waferů měsíčně.
Investice nicméně není krátkozrakou, UMC využívá takovou výbavu (tu od Samsungu?), kterou lze dále upgradovat a to až na 14nm výrobu. Právě Fab 12A je jedinou továrnou UMC, která disponuje 14nm linkami (nejpokročilejší proces v portfoliu UMC) a 28nm linky, až jich nebude potřeba, mohou rozšířit kapacitu 14nm výroby (UMC má v nabídce i 22nm proces, který tedy rovněž připadá v úvahu). Součástí investice a rozšíření továrny bude také nábor tisícovky nových pracovníků.
Závěrem jednu formalitu: V únorovém článku byla řeč o tzv. zralých procesech, kterými se obvykle v polovodičové výrobě myslí (v současnosti) procesy nad 40 nanometry. UMC ale tento termín používá v kontextu vlastní nabídky, která už se jako taková specializuje na starší procesy a jako zralé (mature) označuje (v nanometrech) trojciferné procesy, tedy 110 nanometrů a vyšší. Pokud by vás zajímalo, kde to končí, vězte, že ještě nabízí 5000nm proces (5μ) a krom 200mm waferů (a samozřejmě 300mm waferů pro dvouciferné procesy) vyrábí též ještě 150mm podšálky (právě na těch vznikají čipy s technologií v řádu mikronů).