„Uniklé“ specifikace Ryzen 3000 působí nevěrohodně
Po zveřejnění prvních informací o 7nm generaci serverových procesorů Epyc s architekturou Zen 2 se upnula pozornost médií i uživatelů k desktopovým variantám této řady. O nich ale AMD příliš informací neprozradila. Prakticky vše, o čem se mluví, je v lepším případě neoficiálního rázu či nepříliš aktuální.
Snad i proto se bleskově rozšířily údajné specifikace těchto 7nm Ryzenů, jejichž původ se váže k YouTube kanálu AdoredTV. Ten je podle slov svého provozovatele získal jako uniklé a ověřoval u četných zdrojů. Zlí jazykové tvrdí, že je obšlehnul z jedné diskuse. On si však stojí za svým a tvrdí, že je měl dříve, ale čas mu zabralo ono ověřování. Sami si zvolte, které verzi budete věřit.
Začněme tedy samotnými specifikacemi. Hodnotit budeme teprve po nich:
Podle AdoredTV bude Ryzen 3000 uveden v lednu na CES. U toho se v krátkosti zastavím: V předchozím článku jsem právě kvůli různým diskusím, které střídavě hovořily o Ryzenu 3000 v souvislosti s lednovým CES a červnovým Cebitem, mylně uvedl, že Cebit je v lednu, což jsem ale ještě ten den opravil. Čtenářům, kteří to ještě postřehli, se omlouvám za mystifikaci. CES je v lednu, Cebit v červnu. Podle tabulky by tedy low-end až high-end měl být vydán v lednu na CES a později doplněn o několik dalších modelů.
Ryzen 3 by byl šestijádrový / dvanáctivláknový, Ryzen 5 osmijádrový / šestnáctivláknový, Ryzen 7 dvanácti jádrový / 24vláknový a Ryzen 9 šestnáctijádrový / 32vláknový. Taktovací frekvence začínají až na výjimky lehce pod 4 GHz av boostu se blíží 5 GHz.
Jak jste asi postřehli z nadpisu a možná i z tabulky, která není „naše“ html, ale jde jen o screenshot z videa, k těmto údajům nemáme přílišnou důvěru. Nedá se říct, že by na nich „něco“ nesedělo, ono toho nesedí poměrně dost:
- Tabulka uvádí specifikace 7nm APU s až 20 CU. Jenže oficiální roadmapa AMD na rok 2019 hovoří o APU Picasso, které má být Raven Ridge-refresh. Tedy stejná architektura a konfigurace, nanejvýš vylepšená (nejspíš 12nm) výroba.
- APU s 20 CU a vyššími takty by mělo 2× vyšší grafický výkon než stávající generace. Kde by se k 2× vyššímu výkonu vzala adekvátní 2× vyšší paměťová propustnost, však není vysvětleno ani náznakem.
- I pokud by šlo na trh APU Picasso a teprve po něm (Q3 2019, což může být i září 2019) 7nm nástupce, nezbývalo by značení pro Picasso. Stávající Ryzen 2000G je Raven Ridge, Ryzen 3000G by byla 7nm generace. Co by pak bylo 12nm Picasso?
- Pokud by mělo dojít k vydání na CES, bylo by to v rozporu s konstatováním AMD, že jako první budou vydané 7nm procesory pro servery (Epyc).
- Pokud by na CES nemělo dojít k vydání, ale pouze k nějakému odhalení parametrů a dostupnosti třeba v březnu nebo v dubnu, pak by nedávaly smysl údajné uniklé ceny. Ceny se totiž stanovují až krátce před distribucí na základě aktuální situace na trhu. Rozhodně ne více než kvartál předem.
- Očekávat, že v lednu budeme mít 7nm šestijádrové / dvanáctivláknové procesory za $99, je zcela mimo mísu. I kdyby AMD mohla procesory v takové konfiguraci pustit v lednu na trh, byla by tím sama proti sobě. Šestijádrové / dvanáctivláknové procesory aktuálně prodává s ohromným úspěchem za dvojnásobné ceny (Ryzen 5 2600 zhruba za $169, Ryzen 5 2600X kolem $215) a nemá důvod je nahradit nedostatkovým 7nm produktem, nastavit cenu na polovinu a naštvat si desetitisíce nebo statisíce zákazníků.
- Ani Ryzen 1000 a ani Ryzen 2000 nebyl vydán v podobě všech řad (Ryzen 3 / 5 / 7) najednou. Na trh šly postupně, aby AMD stíhala zásobovat, nastřádat čipy různých charakteristik a aby na základě prvních modelů odhadla objemy poptávky po další. Očekávat, že s drahým a nedostatkovým 7nm procesem TSMC bude hazardovat více než s levnějšími a bezproblémově dostupnými 14nm / 12nm procesy od GlobalFoundries, nezní moc pravděpodobně.
- Trochu váhám u TDP. Do současnosti minimalizovala AMD počet hladin. U první generace Ryzenu to bylo při vydání 65 a 95 wattů, u druhé generace při vydání 65, 95 a 105 wattů. Že by nyní šlo na trh rovnou šest hladin (50, 65, 95, 105, 125 a 135 wattů), nepůsobí příliš pravděpodobně, ač se to zcela vyloučit nedá.
Naopak docela rozumně působí taktovací frekvence a ani kombinace takovacích frekvencí vůči TDP nevypadá jako nějaký úlet.
Celkově to vypadá, že se buďto kdosi dostal k nějakému nástřelu specifikací (takty, možná jádra), zbytek si domyslel a poslal dál jako „uniklé specifikace“, nebo je obsah tabulky smyšlený kompletně a v některých ohledech se autor náhodou trefil do údajů, které nejsou zcela mimo mísu. Druhá verze je pravděpodobnější už z toho důvodu, že jen těžko by AMD dávala na papír specifikace produktu, který chystá na třetí kvartál 2019 a pro který zatím nemůže ani tušit, kam ji s kombinací konkrétních taktů a spotřeby dotlačí kombinace výtěžnosti, dosahovaných frekvencí a situace na trhu.
Pokud by velkou náhodou došlo v lednu k vydání 7nm Ryzenů v souladu s touto tabulkou, můžete mi tento článek v diskusi připomenout. Rád pak rozeberu, v čem a proč jsem se mýlil. S ohledem na to, jak přílišně optimistické jsou, to ale spíš budu mít bez práce ;-).