Upgradujeme levně na SSD starý notebook s IDE (PATA) rozhraním
Kapitoly článků
Opět by se na předchozí stránce dalo říci, že už by to mohlo skončit, mně to ale nedá a musím vám ukázat ještě jednu divočinu. Když jsem připojoval přes několik redukcí včetně kusu ustřiženého SATA kabelu s bývalou Wi-Fi kartou SATA SSD na PATA řadič, napadlo mě ještě vyzkoušet, jestli to jde vrátit zpět a kolik se toho vlastně cestou poztrácí. Ano, jal jsem se převést SATA SSD na PATA rozhraní a toto rozhraní dostat zpět na SATA a připojit k SATA portu (aneb proč to dělat jednoduše, když to jde složitě).
Samozřejmě jsem k tomu potřeboval další redukci, tentokráte jsem sáhl po obousměrném adaptéru od české firmy Axago (která to samozřejmě kupuje někde v Asii a tiskne na to vlastní popisky). V této konkrétní redukci je čip SPIF223A od Sunplus Innovation Technology, který umí v podstatě totéž co JMicron v té redukci na mSATA za ~7 pětek. Akorát že zde je využit jeho plný potenciál dělat z PATA SATA a naopak. Já od něj chtěl udělat z PATA zase SATA.
Protože to nebylo úplně bezproblémové, zkoušel jsem to na třech platformách. Deska Intel D975XBX2 (i975X+ICH7R) se ukázala jako platforma, která tuto divočinu nedá ani po přepnutí SATA do režimu IDE, i když to po dlouhém přemlouvání vypadalo slibně, nakonec ale test nedoběhl, disk se během práce odpojil. Stejně to dopadlo i na platformě AMD A75.
Test nakonec úspěšně proběhl jen na nForce 590 SLI, takže si výsledek ukázat můžeme a srovnáme si ho s připojením na PATA přes redukci na téže platformě.
Rychlost se nám dostala pod 100 MB/s a je samozřejmě otázkou, jestli za to může přeredukování a s tím spojené zdržování při převodech, nebo cestou došlo na snížení rychlosti na UltraATA-100. Každopádně i tahle divočina je pořád rychlejší než jakýkoli pevný disk. Ale provozovat bych to už nechtěl ;-).
Je jasné, že tento scénář je už zcela nesmyslný, připojovat SATA disk do SATA portu přes SATA-PATA-SATA redukci je holý nerozum. To už jsem více v praxi využil svou zbastlenou redukci z mSATA na SATA port, když jsem nouzově potřeboval do USB portu připojit starší PATA disk a neměl jsem zrovna po ruce tu klasickou známou redukci z USB na PATA, kde stačí disk jen zapojit a z USB se to i napájí. Tohle se muselo pochopitelně napájet externě a ještě bylo potřeba živit redukci. Ale to už je úplně mimo téma. Teď už opravdu končíme, následující strana je poslední.