V Asii už jsou vykoupená SSD v důsledku „ekologické“ kryptoměny Chia
Myšlenkou za kryptoměnou Chia měla být ekologie. Alespoň tak je to prezentované; věřit tomu nemusíte. Oproti energetické těžbě na procesorech (dříve) a grafických kartách (v současnosti) měla využívat úložiště, jejichž spotřeba je řádově nižší. V kontextu této kryptoměny se nepoužívá termín „mining“ (těžba), ale „farming“ (hospodaření, přeneseně pěstování).
Chia s sebou ovšem přináší dva problémy. Tím prvním je už pár dní známý extrémně negativní dopad na životnost úložiště. Zdá se, že nedělá dobře ani klasickým mechanickým / magnetickým pevným diskům, ale ty jsou pro rozumné výsledky stejně pomalé, takže jde především o SSD. Běžné 512GB vydrží něco přes měsíc, 1TB pak až 80 dní, 2TB až 160 dní. Energetické nároky tedy jsou nižší, ovšem toto „pěstování“ rychle a nevratně zlikviduje úložiště. Tolik k ekologii.
Druhý problém, patrně pálivější pro většinu netěžících uživatelů, Chia sdílí s ostatními kryptoměnami. Stejně jako v loňském roce vymizely z trhu grafické karty, tak nyní na asijských trzích vymizela SSD. Netroufám si předpovídat, jak moc a na jak dlouho to ovlivní evropský trh. O tom, že Chia takto rychle úložiště odepíše, se zprvu nevědělo, takže kryptobaroni mohli počítat s tím, že SSD časem přeprodají (a řadoví uživatelé, že si těžební pěstební SSD později ponechají). To nakonec možné nebude, takže musejí brát v potaz vyšší provozní náklady a je možné, že časem tuto cestu vyhodnotí jako ekonomicky neoptimální. Moc vysokou šanci ale tomuto optimistickému scénáři nedávám - takže pokud plánujete upgrade SSD, asi nemá smysl čekat.
Teoreticky může nastat ještě třetí problém: Bazarové trhy v horizontu pár měsíců mohou zaplavit SSD na konci životnosti (či po smrti), což samozřejmě z fotografie v online aukci není vidět. Uživatelé by si tak měli dávat pozor, od koho nakupují (ideálně od člověka, který má dlouhodobě pozitivní hodnocení a nevyplatí se mu kazit si ho prodejem - de-facto - elektroodpadu.