Vance: AI akcelerátory se budou vyrábět v USA. Intel ale nemá co ani kde vyrábět
Jen dva týdny po poklesu hodnoty akcií amerických výrobců hardwaru v důsledku mediální vlny kolem DeepSeek nyní došlo na další ukázku iracionální náladovosti akciového trhu a to když hodnota akcií Intelu vyskočila o 7 %. Stalo se tak v důsledku oznámení amerického vice-prezidenta JD Vance (úvodní snímek), že se v USA budou vyrábět AI akcelerátory.
Za normálních okolností by to dávalo i smysl, ale posledních několik let nejsou okolnosti pro Intel úplně normální. Řada akcelerátorů Gaudi končí s aktuálním modelem Gaudi 3, o který není zájem. Ne snad proto, že by byl vysloveně špatný, naopak jde o nejlepší řešení, jaké Intel dosud dostal na trh. Ale kombinace cen Intelu a známého faktu, že Gaudi 3 nebude mít přímého nástupce a vývoj této větve končí (což znamená i neperspektivní vývoj a optimalizace softwaru do budoucna) není pro zákazníky zrovna signálem k preferenci tohoto řešení.
Končící akcelerátor Gaudi 3 (Intel)
Intel zároveň v GPU-větvi akcelerátorů zrušil Rialto Bridge, nyní zrušil i další generaci, Falcon Shores. V důsledku toho nemá vlastně žádný AI akcelerátor, který by vůbec hypoteticky mohl v letošním roce a po většinu roku následujícího v USA vyrábět.
- Intel zrušil Falcon Shores, který měl být přelomovým AI akcelerátorem
- Intel vzdal plány s procesem 20A
I kdybychom na situaci nahlíželi tak, že by v továrnách Intelu mohl své AI akcelerátory vyrábět někdo jiný, nějaký externí zákazník, nedává to valný smysl. Proces Intel 20A byl zrušen, proces Intel 18A odložen a proces Intel 3 je příliš starý na to, aby na něm postavený akcelerátor mohl být konkurenceschopný (i zrušený Falcon Shores měl využívat Intel 20A nebo Intel 18A).
Zrušený akcelerátor Falcon Shores (Intel)
Je tedy otázkou, jak konkrétně si akcionáři dopad slov vice-prezidenta Vance na výrobu AI akcelerátorů ve vztahu k Intelu představují. Během následujících dvou let totiž v principu nemůže být žádný - Intel nemá co vyrábět (vyvíjené návrhy byly zrušeny) ani kde vyrábět (použitelné procesy byly zrušeny nebo odloženy). V tomto období totiž nepřipadá v úvahu ani výroba budoucího akcelerátoru Intel na 2nm procesu TSMC v továrnách USA. Tchaj-wan totiž praktikuje pravidlo, že TSMC nesmí spustit výrobu nového procesu v zahraničí, dokud na Tchaj-wanu nepoběží výroba na další generaci (což by pro 2nm proces byl rok 2028). I když nakonec Tchaj-wan toto pravidlo ve vztahu k továrnám v USA zmírnil a stanovil, že výrobu na 2nm procesu lze v USA spustit již v roce 2026, plány TSMC na to nebyly nastavené a v roce 2026 nebude v žádné tamní továrně osazená, vyladěná a rozběhnutá infrastruktura pro tento proces. Ten je navíc v mírném skluzu i na samotném Tchaj-wanu - v důsledku poměry ceny za wafer a výtěžnosti by totiž cena za čip byla tak vysoká, že i Apple nasazení 2nm výroby odložil.