2nm proces TSMC je prý tak drahý, že i Apple řekl „ne“
iPhone 17 Pro a iPhone 17 Pro Max měly být vydané v roce 2025 jako první produkty Applu vybavené 2nm SoC od TSMC. Ještě koncem roku 2024 TSMC prezentovala, jaké výhody 2nm proces oproti 3nm generaci přinese. Zajímavá byla zejména až 35% energetická úspora při stejném výkonu (taktech).
Jenže Apple změnil názor. Důvodem má být příliš vysoká cena, zejména v kombinaci s výrobními kapacitami a výtěžností procesu, která měla na testovací várce dosáhnout 60 %. To je sice několikanásobně vyšší hodnota než jaké údajně dosahuje 2nm proces Samsungu a 18A proces Intelu (které podle dostupných informací zaostávají i provozními vlastnostmi a blíží se spíš pokročilým verzím 3nm procesu TSMC), nicméně z hlediska Applu je nejspíš kombinace ceny a výtěžnosti nedostačující.
Apple, Cupertino (Shutterstock)
V praxi to znamená, že první 2nm produkt vzniklý na linkách TSMC se na trh nedostane v roce 2025, ale až roku 2026.
2nm proces TSMC kromě Applu plánuje využít AMD (serverové 32jádrové CCD Zen 6c) a Intel. V delším časovém horizontu lze očekávat i nasazení u Nvidie a Qualcommu. Tato dvojice však údajně rovněž hledá alternativy a testuje 2nm proces Samsungu. S ohledem na dosavadní výsledky se však nezdá, že by ho libovolná z firem mohla v dohledné době reálně nasadit, neboť výtěžnost je natolik nízká, že to (zejména při rozměrech čipů, které typicky vyrábí Nvidia) nedává smysl. V delším časovém horizontu by 2nm proces Samsungu mohl být spíš alternativou k pokročilejším verzím 3nm procesu TSMC. Pokud jde o AMD, počítalo se s nasazením 2nm procesu TSMC pro některé serverové procesory (ty, které by byly postavené na 32jádrových CCD). Jejich vydání se očekávalo někdy kolem přelomu prvního a druhého kvartálu 2027 (samotný Zen 6 na 3nm procesu se očekával koncem roku 2026). Pokud však dochází k odkladu nasazení 2nm procesu u Applu, je možné, že se dotkne i ostatních značek včetně AMD.