Vega podporuje nový PXAA anti-aliasing
Na přítomnost následujících řádků v ovladači poloprofesionální novinky upozornil Carsten Spille, redaktor webu PCGamesHardware:
[AMD_Service_Inst_R7500]
AddReg = ati2mtag_SoftwareDeviceSettings
AddReg = ati2mtag_R7500_SoftwareDeviceSettings
AddReg = ati2mtag_MultiUVD_SoftwareDeviceSettings
AddReg = ati2mtag_Mobile_SoftwareDeviceSettings
AddReg = ati2mtag_Mobile_PX_SoftwareDeviceSettings
AddReg = ati2mtag_Mobile_PXAA_SoftwareDeviceSettings
AddReg = ati2mtag_ProxySettings_DX10
AddReg = ati2mtag_ProxySettings_DX10_PXAA
AddReg = ati2mtag_PXAA
AddReg = ati2mtag_R7500_PX
AddReg = ati2mtag_DX11
AddReg = ati2mtag_PXService_2ID
DelReg = ati2mtag_RemoveDeviceSettings
ServiceType = 1 ; SERVICE_KERNEL_DRIVER
StartType = 3 ; SERVICE_DEMAND_START
ErrorControl = 0 ; SERVICE_ERROR_IGNORE
LoadOrderGroup = Video
ServiceBinary = %12%\atikmdag.sys
Podle těchto řádků by ovladače měly podporovat nový režim anti-aliasingu PXAA, ovšem zda je již přístupný aplikacím, nebo jde zatím o experimentální fázi, není jasné. Souvislost s vydáním Vegy ale nebude náhodná.
Pokud jsem použil slova „nový režim“, chápejte to jako novinku ve smyslu podpory na grafických kartách. Samotná technologie PXAA je totiž už trošku vousatá, možná částečně zapomenutá, ale dosud z hlediska výrobců grafických karet nevyužitá. Vznikla před pěti lety jako vylepšení anti-aliasingu FXAA. Patří tedy mezi adaptivní algoritmy, které vyhlazování neprovádějí pomocí renderingu většího počtu subpixelů pro každý pixel, s jejichž pomocí je přesněji zjištěn průběh hrany, ale pracuje s už vykresleným obrazem, který analyzuje, hledá projevy aliasu a nahrazuje je vyhlazenými fragmenty.
Až sem je PXAA totožný s FXAA. PXAA (Predicated FXAA) vyvinul autor utility GeDoSaTo, který se dlouhou dobu snažil o implementaci metody adaptivního anti-aliasingu, která by vyhlazovala grafické objekty, ale nepoškozovala text umístěný v obraze. Vyvinul proto algoritmus, na jehož základě je nebo není proveden FXAA pro každý pixel.
Vlevo FXAA (všimněte si rozostřených bílých textů), vpravo PXAA
Podobně jako u dalších režimů anti-aliasingu, které adaptivně zpracovávají již vykreslený obraz, i zde dopady na výkon souvisejí s výpočetním potenciálem čipu. Dále platí, že čím je FPS nižší, tím nižší dopad na výkon mají. Čas na zpracování jednoho snímku je totiž konstantní bez ohledu na to, jestli je vykreslováno při 200 FPS nebo 20 FPS.
Autor před pěti lety publikoval, že FXAA si na jeho GeForce GTX 460 vezme 1,3 ms na snímek (tzn. ze 70 FPS klesne výkon po zapnutí na 64 FPS). PXAA si podle jeho měření vzal v průměru 2,75 ms na snímek (tj. ze 70 FPS bez AA na 59 FPS s PXAA). Pokles výkonu ale závisí i na množství hran, které je třeba zanalyzovat. Tyto příklady ale berte jako ilustrační, se současným hardware by propady měly být nižší.