Vítězové soutěže o největší slídily Big Brother Awards 2008
Kapitoly článků
Soutěž Big Brother Awards se koná ve více než desítce evropských zemích a má za cíl upozornit na rizika, která ohrožují soukromí občanů. V České republice byla soutěž poprvé uspořádána v roce 2005. Podobně jako v minulých letech, byly i letos v jejím rámci uděleny ceny v osmi kategoriích:
- Dlouhodobé porušování lidského soukromí (pro soukromé firmy nebo státní instituce)
- Největší firemní slídil (pro komerční firmy)
- Největší úřední slídil (pro státní instituce)
- Nebezpečná nová technologie
- Právní norma Velkého bratra
- Slídil mezi národy
- Výrok Velkého bratra
- Pozitivní cena za počin na ochranu soukromí
Odborná porota rozhodovala ve složení: Petr Krčmář (šéfredaktor serveru Root.cz), RNDr. Karel Neuwirt (poradce pro ochranu soukromí), Lenka Nejezchlebová (redaktorka MfDnes), MUDr. Miroslav Ouzký (poslanec Evropského parlamentu), Radek Smolík (Symantec), Ing. JUDr. Helena Svatošová (Iuridicum Remedium), JUDr. Václav Vlk (advokát).
Výsledky
Cenu: Největší úřední slídil
Získává: Magistrát hl. m. Prahy za projekt opencard
Odůvodnění:
Víceúčelovou čipovou Kartu Pražana lze získat pouze proti předložení občanského průkazu a udělení souhlasu se zpracováním osobních údajů. Do dvou let má přitom nahradit všechny časové kupony v pražské MHD, čímž prakticky zmizí možnost pravidelně využívat tento způsob dopravy anonymně. Ruku v ruce s plány DP na zavedení turniketů v metru tak nutně dojde k plošnému sledování pohybu všech cestujících. Podobná situace je s placením parkovného.
O neúspěšný a drahý projekt Pražané nejevili zájem do té doby, než byli letos k pořízení karet přinuceni zrušením papírových kuponů. Organizace Iuridicum Remedium již v začátku projektu na kartách odhalila nezabezpečené osobní údaje, které byly po počáteční bagatelizaci problému částečně odstraněny. Anonymní varianta karty však dosud neexistuje, ačkoliv petici za její zavedení podepsalo přes 500 lidí a při několika jednáních mezi sdružením Iuridicum Remedium a zástupci projektu opencard bylo nevládní organizací opakovaně navrženo schůdné řešení.
Realizátoři projektu přitom nejsou schopni uspokojivě vysvětlit, proč musí být karta vydávána na jméno, proč musí existovat centrální evidence, ani proč údajně oddělené databáze zpracovává jedna a táž akciová společnost, jenž byla jediným účastníkem výběrového řízení.
Pražané jsou tak stavěni před volbu, zda se svého soukromí vzdát, nebo si za něj začít připlácet.
Cenu: Největší firemní slídil
Získává: Společnost AQER.CZ za nabídku softwaru Spying
Odůvodnění:
Sdružení fyzických osob výrobců a dodavatelů software AQER.cz, které se jinak zabývá záchranou dat v Česku distribuuje produkt zahraniční firmy Relytec - program pro kompletní sledování počítače.
SPYING je program pro sledování aktivity počítače, zapisování stisknutých kláves, sledování ICQ, odposlech - monitoring ICQ, monitorování počítače, logování surfování na internetu, umožňuje vzdálenou možnost čtení a odesílání protokolů skrytě emailem atd.
Firma produkt nabízí s tím, že je určen především zaměstnavatelům, kteří chtějí mít přehled, co jejich zaměstnanci dělají v pracovní době, ale i soukromým osobám, které ať už ze zvědavosti, podezřívavosti či žárlivosti mají potřebu špiclovat internetovou komunikaci svých blízkých. Firma nabízí sledování pošty, ale i hovorů přes Skype či chatování přes ICQ a mnohé další služby. Verze pro jeden počítač stojí necelých pět tisíc, za třicet tisíc je ale možné se slevou špiclovat až padesát strojů. Závěrečná noticka komerční nabídky firmy: „Používejte v souladu s platnými zákony ČR,“ nezní v kontextu široké nabídky tajného slídění v počítačích ani jako nejapný žert, spíš jako výsměch lidským právům. Ani zaměstnavatel jako majitel počítače i poštovního klienta, ze kterého jeho zaměstnanec posílá poštu, není oprávněn číst dopisy svých lidí. Porota Big Brother Awards je přesvědčena, že argument, že tak je možné odhalit případné nešvary na pracovišti, v žádném případě nemůže ospravedlnit hrubé porušování soukromí lidí.