Výdrž hodinek Apple Watch není žádný zázrak
Přesněji řečeno, jsou-li plně používány, vydrží Apple Watch něco mezi 2 a půl a 3 a půl hodinami. A to je vskutku málo. Cílem Applu je 19 hodin standardního běhu, tedy střídavého užívání / neužívání, jak je pro hodinky typické (myšleno tak, že nejenže na nich nepotřebujete „dělat blbinky“ 100% času, ale ani na nich nemusí být 100% času zobrazen čas / datum).
Obecně tedy lze říci, že i Apple je na tom shodně s Motorolou či jinými výrobci. Jeho hodinky je nutné dobíjet každý den, přičemž v případě Applu toto dobíjení trvá trochu déle. Za výdrží pak stojí to, že řídící SoC Apple S1 je sice značně upraveno pro toto miniaturní zařízení, ale de facto má jít o architekturu ARM SoC Apple A5. Operační systém WatchOS vychází z iOS, je sice značně zjednodušen, ale opět si vleče architekturu dělanou primárně pro daleko hladovější zařízení s daleko větší baterií.
- Názor k tématu: Zbytečnost roku 2014: chytré hodinky
Pokud se tyto informace potvrdí i v praxi mezi milióny uživatelů, bude to jen stvrzení toho, že první generace je takové nesmělé vyšlápnutí na nový trh. Můžeme spekulovat o tom, jestli by si tohle dovolil Apple vydat i za Jobse, ale to je irelevantní. Produkt je tu a dokud nedostane nějaké next-gen SoC (ideálně nějaké vyrobené 14nm FinFET Samsung technologií, pokud to neplatí už pro S1) a ještě více odlehčený operační systém, problém přetrvá i do další generace. Nelze předpokládat, že by až tak rychle pokročil vývoj akumulátorů, nicméně Apple může třeba dosáhnout nějaké další miniaturizace PCB a ušetřený prostor přidělit většímu akumulátoru, plus vyvinout pokročilejší řízení spotřeby v rámci WatchOS.