MSI vysvětluje, proč grafikám na recenze upravuje BIOSy
Následující text je neupraveným (pouze přeloženým) vyjádřením společnosti MSI:
„Vzorky MSI karet pro recenze a MSI karty dostupné v obchodech jsou identické co do hardwaru i výkonu. Obojí jsou vybavené totožnými výkonnostními profily, které jsou dostupné prostřednictvím MSI Gaming App. Všechny informace o těchto výkonnostních profilech jsou jasně sděleny a jsou též dostupné na stránkách produktu. Karty dostupné v obchodech jsou nastavené na profil „Gaming Mode“, který vykazuje nejvýhodnější poměr výkon na watt, přičemž dosahuje herního výkonu, který se blíží profilu „OC Mode“. Pro využití nejlepšího výkonu a vlastnosti produktů řady MSI GAMING důrazně doporučujeme používat MSI Gaming App, která je k dispozici zdarma. MSI Gaming App umožňuje jediným kliknutím aktivovat jeden ze tří výkonnostních profilů, který okamžitě nastaví požadovaný výkon.“
„Jak konstatovali někteří redaktoři, software jako MSI Gaming APP není obvykle v recenzích používán. To je důvodem, proč jsou vzorky pro recenze MSI GeForce GTX 1080 a GTX 1070 Gaming X nastavené na profil „OC Mode“, aby bylo zajištěno, že recenze budou demonstrovat úroveň výkonu, která je dostupná prostřednictvím MSI Gaming App. Chladič TWIN FROZR VI je navržen, aby bezproblémově zvládal všechny výkonnostní profily při nejnižší hlučnosti a konzistentním výkonu tak, aby se hráči mohli soustředit [jen] na hru.“
Sečteno podtrženo, MSI úpravu karet pro recenze, resp. nastavení profilu s vyššími takty, než mají nastaveno karty v obchodech, dává za vinu testovacím postupům recenzentů a nepřipouští, že by na této strategii mohlo být něco špatně.
Špatně to samozřejmě je. Ačkoli se MSI odvolává na to, jak zdokumentované její profily jsou - nikde a nikdy veřejně neuváděla, že kartám na recenze nastavuje vyšší výkonnostní profil než kartám určeným do obchodů. Že si uživatel může nastavit stejný profil pomocí softwaru nemění nic na tom, že karta z obchodu a karta z recenze ve svém výchozím nastavení nemá totožné parametry. Protože je zvykem, že hardware v recenzích je testován primárně ve výchozím nastavení, získává zákazník nepravdivý obraz o chování karty ve výchozím nastavení a třeba i o možnostech přetaktování (může oprávněně očekávat, že mu karta po nastavení vyššího výkonnostního profilu nabídne vyšší výkon než vidí v recenzi; reálně ovšem karta v recenzi již vyšší výkonnostní profil nastavený má).
Za upozornění rovněž stojí fakt, že profil přednastavený kartám na recenze nemá pouze mírně zvýšené takty jádra a pamětí. Krom toho poměrně výrazně zvyšuje limit napájení (z 240 na 270 wattů), takže pokud by došlo na situaci, kdy výkon karty není omezen taktovací frekvencí, ale limitem spotřeby, neznamenalo by odlišné nastavení testovacích vzorků 1-2% výkonnostní odstup oproti kartě z obchodu, ale teoreticky až ~10% rozdíl.