Vypalujeme audio - Wave Editor
Kapitoly článků
I když název to přímo neříká, je v něm možné editovat nejen WAV, ale všechny audio formáty, které Nero podporuje a některé další (vqf, aif). Pro zpracování a úpravu zvukových souborů je dobré mít trochu výkonný počítač, jinak budete velmi často místo práce koukat na přesýpací hodiny. Podrobný popis Wave Editoru si ale odpoustím, jen zmíním některé vlastnosti, které můžete použít.
Edit -> Convert Sample Format vám umožní soubor převzorkovat.
Volume -> Fade In (Out) slouží k potlačení zvuku na začátku (konci) skladby. Volit můžete ze čtyřech možností útlumu: lineární, exponenciální, logaritmickou a sinusoidní.
V menu Tools najdete šestistupňový Equalizer, přičemž nastavovací frekvence si můžete i sami volit. Upravenou skladbu si zde můžete samozřejmě rovnou přehrát (tak jako u každé možnosti v tomto editoru, kde hledaáte potřebný zvukový výsledek, není třeba proto skladu ukládat). Transpose nemá nic společného transponováním, tak jak ho známe z hudební teorie, není to nic jiného, než zrychlováíní a zpomalování skladby. Dynamic Processor je zajímavý nástroj pro úpravu dynamiky skladby, těžko se to popisuje, nejlíp to vyzkoušet. Pro změnu časového měřitka použijete Time Correction, pro lepší pochopení bych funkci popsal jako zpomalení, nebo zrychlení skladby, ale bez heliového efektu (určitě jste v TV viděli, když se někdo nadýchá hélia, jak pak mluví :-). Zkrátka zpěv i nástroje zní stejně, jen je to pomalejší (rychlejší).
Effect menu nabízí čtyři efekty: Delay, Flanger, Chorus a Reverb. Česky opakování (zpoždění?) - jistě znáte lidové písničky kdy další zpěvák začíná pět to samé, ale o pár taktů později. Flanger se moc dobře přeložit nedá, ale opět pomůže příklad. Představte si, že by třeba místo kytary hrála pila, přesně takový zvuk chvění flanger vyrábí. Chorus máte pro nastavení dozvuků a Reverbem můžete jakoby skladbu umístit do různě velké místnosti.
V Enhancement menu se můžete pokusit obnovit vysoké frekvence (High Frequency Rebirth), korigovat offset (DC Offset Correction), redukovat šum (Noise Reduction), nebo si šum nechat přímo zanalyzovat (Noise Analysis)
Option pak slouží k nastavení vstupního a výstupního zařízení (Device Settings) pro interpretaci zvuku (vaši zvukovou kartu) a také pro nastavení samotného editoru (Editor Options). Zde upozorním na možnost volby jazyka (dá se poustit i česky) a také pro nastavení adresářů pro přechodné soubory a místo kde má program hledat zvukové pluginy.