Výrobce pamětí dostane ban Huawei do ztráty
Tato zpráva tématicky navazuje na předchozí, kde byla řeč o celosvětovém poklesu prodejů telefonů o více než 3 % v důsledku banu na Huawei. Nižší prodeje mají samozřejmě za následek nižší objemy výroby a ty s sebou nesou nižší objednávky komponent, mimo jiné pamětí. Trh pamětí je v poslední době velmi citlivý. Důvodem je setrvalý pokles cen, které výrobci ladí s až mikroskopickou přesností, aby zůstali ještě v zisku, ale zároveň připravili zákazníkům takovou nabídku, aby jim neutekla ke konkurenci.
V takovém okamžiku je propad objednávek odpovídající více než 43 milionům (nevyrobených) telefonů dost rána. Vzniklé nadměrné skladové zásoby, jejichž hodnota stále klesá, jsou problém. Protože je výhodnější prodat je za sníženou cenu než čekat, než standardní ceny klesnou na ještě nižší částku, máme očekávat pokračující pokles cen pamětí.
Průměrná aktuální smluvní cena 8Gb čipu se pod DigiTimes dostala pod $3 a máme očekávat další pokles. Analytická společnost TrendForce upravila prognózy pro druhé pololetí. Namísto 10% poklesu cen pamětí ve třetím kvartálu počítá s 10-15% poklesem a namísto 2-5% poklesu ve čtvrtém kvartálu očekává 10% pokles.
Přestože jde z pohledu zákazníka v krátkodobém horizontu u pozitivní zprávu, dlouhodobě to příliš přínosné být nemusí. Samotní výrobci již upravují své finanční výhledy a očekávají, že se dostanou do ztráty. Protože už k podobnému vývoji za historii IT několikrát došlo a scénář byl více méně stejný, dá se předpokládat, že ani tentokrát to nebude jiné. Obvykle totiž po delším období ztrát následuje krach menších výrobců, restrukturalizaci dalších, kteří se odkloní od pamětí k jinému výnosnějšímu byznysu a následně brutální zdražení u zbývajících výrobců, kteří nestíhají pokrýt poptávku a finančně se hojí ze ztrátového období.