Vzorky (ES) Navi 14 v CompuBench dosahují výkonu blízkému Radeonu RX 470
V polovině července jsme si rozebrali, jak by mohlo vypadat GPU Navi 14, o němž je známé pouze to, že disponuje 24 CU (Compute Unit), tzn. 1536 stream-procesory. Z hypotetických konfigurací se jako nepravděpodobnější jevila kombinace s 32 ROP a 128bit sběrnicí, která jádro, za předpokladu stejných taktů s Radeonem RX 5700, postaví na úroveň vyšších modelů generace Polaris, zhruba Radeonu RX 570-RX 580.
Nyní se v databázi testu CompuBench objevily první výsledky čipu pod kódy 67DF:F2 a 7340:C1. Jde o vzorky (engineering sample), které mají tradičně nastavené nižší taktovací frekvence než finální produkt. V tomto případě musíme zohlednit i fakt, že AMD nepřímo přiznala, že Navi 14 („další produkt“) bude cílit především na mobilní segment, kde není prioritou poměr cena / výkon (a tudíž co nejvyšší takty), ale poměr spotřeba / výkon (tudíž nižší takty, při kterých čip pracuje v energetickém optimu). Výsledky těchto vzorků jsou více či méně pod úrovní Radeonu RX 470, jen výjimečně rychlejší:
S ohledem na parametry čipu lze očekávat, že vzorky běžely na nižších taktech i na poměry mobilních čipů. To ale není nic neobvyklého, všechny úniky z výkonnostních databází benchmarků již po několik generací pocházely z podtaktovaných čipů. Předpokládal bych proto, že výkon finální mobilní varianty Navi 14 bude stát někde nad desktopovým Radeonem RX 470 a desktopová verze karty se podle konkrétních taktů a osazených pamětí bude pohybovat kolem výkonnostního rozpětí Radeonu RX 570-RX 580.
AMD zatím žádné plány ohledně termínu vydání mobilní ani desktopové varianty nezveřejnila. Dalo by se ale očekávat, že bude mít zájem dostat toto GPU alespoň v mobilní variantě na předvánoční trh. Desktopová by pak mohla následovat v prvním kvartálu 2020. Berte to ale jen jako hrubý orientační odhad, oficiálně není známo nic.