Windows 10 ušetří gigabajty diskového prostoru
Zhruba před dvěma roky došlo na uvedení tabletu Surface Pro s Windows 8. Problém nastal, když si zákazníci začali stěžovat, že si zaplatili za 64GB model, ale nenasytný operační systém jim ponechal k dispozici jen 23 GB volného místa, tedy jen něco přes třetinu avizované kapacity úložiště.
Nakonec nebylo až tak zle, určitými úpravami bylo ještě ~6 GB uvolněno, takže se z 23 stalo 29 GB volného místa a pak ještě vyšlo najevo, že nejde o 64GB úložiště vs. 29 GB volného místa, ale - korektně zapsáno - 64GB úložiště a ~32 GB volného místa, případně 59GiB úložiště a ~29 GiB volného místa. Zkrátka původní srovnání míchalo hruška s jablky (dekadické a binární násobky) v neprospěch Microsoftu (který je ovšem z historického hlediska za toto míchání zodpovědný). Reálně zůstala půlka disku volná, což nebyla taková katastrofa - ale ani kdovíjaké terno.
Proč to opakuju: Windows 10 se snaží podobným situacích předcházet šetrnějším využíváním diskového prostoru:
K tomu slouží dva prvky: První je adaptivní komprese systémových souborů. Algoritmus počítá s tím, že desítky poběží na výkonných desktopech i procesorově slabších mobilních zařízeních. Při aplikaci komprese zohledňuje, jak často je ten který soubor využíván, jaký výpočetní výkon má zařízení k dispozici a kolik paměti má k dispozici. Výsledkem je komprese, která nejen šetří diskový prostor, ale zároveň nezpomaluje běh systému. Typicky dojde k úspoře kolem 1,5 GB pro 32bit systémy a zhruba 2,6 GB pro 64bit systémy.
Ještě větší část diskového prostoru uvolňuje záložní obraz pro obnovu systému, který je obvykle na disk umístěný výrobcem zařízení. Podle výrobce a typu zařízení dosahuje 4-12 GB. To zároveň zhruba odpovídá místu, které desítky uvolní. Obnova systému už nebude využívat dat z diskové image a odpadne i dalekosáhlá instalace řady updatů po obnově systému. Možnost (volitelná) zálohy aktuálního stavu systému bude existovat dál, uživatel bude mít nástroj k vytvoření zálohy na jím zvolené médium.