Přípravy Redstone jdou pomaleji, přiznává Microsoft, Continuum se odkládá
Když Microsoft vydal několikátou preview verzi Windows 10 Redstone, která byla provázena oficiálním komentářem „Tato konfigurace nepřináší žádné významné pozorovatelné změny nebo vlastnosti. […]“, vyvolalo to u některých uživatelů určité rozčarování. Microsoft tím sice splnil loňský slib, v němž avizoval častější zveřejňování aktualizací - je ale jasné, že aktualizace, které nepřinášejí žádnou hmatatelnou změnu, natěšené uživatele příliš neuspokojí.
Společnost si zřejmě uvědomila, že situace není úplně optimální, a tak krátce před zveřejněním Windows 10 PC preview build 11102 různé zdroje v Microsoftu potvrdily médiím, že současná situace skutečně neodpovídá původnímu záměru. Na slíbené nové vlastnosti zatím nedošlo a v blízké době ani nedojde. Nemáme mít obavy o to, že by se společnost odhodlala k jejich zrušení, pouze byly odloženy - ze současného pohledu ovšem na neurčito.
Během prací na jádru OneCore, které má sjednotit všechny varianty operačního systému (ať už cílí na desktopové a mobilní počítače, tablety, telefony, herní konzole nebo embedded zařízení aj.), byly odhalené „interních záležitostí“ systému, které vyžadují neupřesněné, ale časově náročné „opravy“. Aby Microsoft stihl dodržet termín vydání finální verze v první polovině letošního roku, musel všechny práce, které se netýkají jádra OneCore nebo interního fungování operačního systému, odložit. Jinými slovy, očekávané vlastnosti s největší pravděpodobností nebudou součástí verze Redstone vydané začátkem léta, ale překlopí se až do další rozsáhlejší aktualizace.
Situace je pochopitelná a je dobře, že společnost dala jednoznačně najevo, jak se věci mají. Na druhou stranu mohla odklad nových vlastností avizovat již na přelomu roku a nenechat uživatele zbytečně v planých očekáváních, která se jí vrátila v podobě rozhořčených reakcí.
Pokud jde o ony vlastnosti, které byly odloženy, dají se rozdělit do dvou skupin. První se týká novinek, které měly být součástí podzimní aktualizace Threshold 2, ale které se do ní již nedostaly a měly být přesunuté do další významné aktualizace, tedy Redstone. Druhá skupina se týká hlavně prvků, které spojují funkcionalitu stolního PC s telefonem vybaveným stejnou verzí Windows. Bývají označované jako Continuum a umožňují volně přejít v práci mezi telefonem a počítačem, nebo spojení prostředků obou zařízení. Kupříkladu v emailu rozepsaném na smartphonu bude možné pokračovat na stolním počítači, nebo naopak telefonní hovor cílený na smartphone bude možné vyřídit od počítače. Při práci v určitých aplikacích půjde přecházet z jedné platformy na druhou a pokud např. nestihnete něco naléhavého dořešit na stolním počítači, můžete to dořešit cestou z mobilu, aniž by bylo třeba se obtěžovat ručním kopírování rozpracované záležitosti mezi oběma platformami.
Petri aj.