Windows 11 24H2 nenajedou bez SSE 4.2
Přestože jde o změnu specifikací, asi již příliš vysoké procento uživatelů nerozhodí. Instrukce SSE 4.2 podporují všechny procesory AMD Ryzen a Intel Core „i“; u starších však mohou být problémy. Skutečně je totiž vyžadováno SSE 4.2 (SSE 4.1 nebo SSE 4a nestačí).
U Intelu se podpora SSE 4.2 objevila na procesorech Nehalem (např. Core i7-960), u starší generace Penryn (např. Core 2 Quad Q6600) ještě chybí. Jinými slovy Core „i“ nebudou mít problém, ale Core, kde před číselnou řadou stojí písmena (obvykle Q, X nebo E) již ano. Z Atomů je potřeba Silvermont a novější (Airmont, Goldmont, Tremont…), naopak starší (Bonnell, Saltwell…) nestačí.
Wafer procesorů Intel Penryn
V nabídce AMD nebude problém s (Ry)zeny ani stavebními stroji (Bulldozer, Piledriver, Steamroller, Excavator), takže je „v suchu“ i většina APU - s jedinou výjimkou. První generace malých jader (Bobcat) SSE 4.2 nepodporuje, to přišlo až s generací Jaguar (a jejími deriváty jako Puma+). Architektury K10 / K10.5 (tzn. Phenomy a starší) SSE 4.2 nepodporují.
Pokud byste provozovali platformu na bázi procesorů VIA (což patrně hrozí jen u jediného čtenáře, ale pro úplnost si to shrnout můžeme), nebude problém s řadami Nano QuadCore C4000 a Eden X4. Naopak SSE 4.2 chybí na řadách Nano 3000, X2 a QuadCore (nižších než zmíněná C4000).
V praxi budou mít mnohé systémy s těmito procesory i jiné limity, v jejichž důsledku nestačí na dosažení kompatibility s Windows 11, ale mnohé z nich bylo možné obejít, což už v důsledku požadavku na SSE 4.2 asi bude problém.