Odemkněte si podporu pro Ryzen a Kaby Lake ve Windows 7
Microsoft oficiálně ukončil podporu nových procesorů ve Windows 7 a Windows 8(.1). „Ukončil“ možná není ideální termín, protože v podstatě nikdy nezačala - společnost zkrátka řekla, že nové procesory bude podporovat jen v desítkách. Co jsou to vlastně ty nové procesory:
- Intel Kaby Lake
- AMD Ryzen
- AMD Bristol Ridge (APU Excavator + GCN3)
- AMD Raven Ridge (APU Zen + Vega)
- Intel Coffee Lake
Původně se mluvilo i o procesorech Skylake, ale v jejich případě nakonec Microsoft z nějakého důvodu změnil názor a zůstaly podporované. Paradoxně tak dochází k situaci, kdy AMD Bristol Ridge (vydaný v září 2016) a AMD Ryzen (vydaný v únoru 2017) podporované nejsou, zatímco Intel Skylake-X (bude vydaný v květnu-červnu 2017) zřejmě podporovaný bude. Proč? To zřejmě ví jen Microsoft. Bizarnost tohoto rozhodnutí je umocněná faktem, že podpora nesouvisí s architekturou čipu, protože APU Carrizo podporované je, ale jeho novější revize Bristol Ridge nikoli.
Díky neoficiálnímu open-source patchi pro Windows je ale možné podporu aktivovat i pro tyto procesory. Jak je to možné? Po březnové aktualizaci objevil autor patche, že pro systémový soubor wuaueng.dll přibyly dvě položky: „IsCPUSupported(void)“ a „IsDeviceServiceable(void)“. Ty přímo určují, zda se pro daný systém budou aktualizace stahovat. Patch upravuje pouze to, že procesor v systému bude hlášen jako podporovaný, což reaktivuje stahování příslušných aktualizací.
Kaby Lake U
Patch je již pár dní na světě a neobjevují se stížnosti, takže vše funguje, jak má. Zatím. To je právě onen háček. Pokud se rozhodnete patch nainstalovat, musíte si být vědomi dvou faktů. První fakt: Microsoft kdykoli může změnit mechanizmus, jakým detekuje, zda se mají aktualizace stahovat - tím pádem o aktualizace opět přijdete (nikdo vám nezaručí, zda v takové situaci opět vyjde patch, který vše odblokuje).
Druhý fakt: Není jasné, co Microsoft k této politice vede. Usnadnění práce to asi nebude, neboť víme o existenci výše zmíněného precedentu, kdy existují dva čipy téže architektury a konfigurace (APU Carrizo a APU Bristol Ridge), přičemž jeden podporovaný je a druhý není. Nevíme tudíž, jestli omezení ze strany Microsoftu je technologického rázu (testovat méně systémů na kompatibilitu s patchi), nebo obchodního rázu (uživatelé budou více přecházet na desítky). Pro nás by paradoxně byla lepší druhá varianta. Pokud by totiž šlo o tu první, může nastat situace, kdy se nám aktualizace sice stáhnou, ale v kombinaci s hardwarem, na němž nebyly testovány, dojde ke vzniku nějakého problému. Paradox „Carrizo vs. Bristol Ridge“ ale spíše poukazuje na obchodní důvody.
Patch najdete v odkazu níže.