Zachrání Windows 8 trh s pamětmi?
Windows 8 měly zvýšit zájem zákazníků o Ultrabooky a prodeje Ultrabooků výrazně pomoci odbytům pamětí. Nestalo se. Pokud se ptáte, proč, když v pohádce Boženy Němcové nebylo problém zrealizovat daleko komplexnější řetězec, je vaše otázka vcelku namístě. I když to může působit až dětsky naivně, skutečně to po dlouhá léta tak fungovalo - uvedení všech významných verzí Windows provázelo oživení trhu s pamětmi řádově v dvouciferných procentuelních hodnotách.
Důvody, pro které „se to rozbilo“ ve spojitosti s Windows 8, mohou být dva. První vychází z hardwarových požadavků Windows 8. Stačí si vzpomenout, o kolik více paměti potřebovaly oproti svým předchůdcům Windows 95, Windows XP nebo Visty. Zatímco uživatel Windows 98 mohl vklidu fungovat se 32 - 64 MB paměti, přechod na Windows XP byl podmíněn 128 MB, nebo spíš vyšším množstvím, pokud uživatelovy nároky nekončily na spuštění Solitaire. Podobně tak Visty, kde stačil 1 GB pro systém, ale na cokoli víc už byly 2 GB podmínkou a 4 GB optimem.
Nároky Windows 8 na paměť ale oproti předchůdcům nerostou, spíš naopak (což odráží hardwarovou výbavu mobilních zařízení), a tak logicky nemůže růst ani poptávka po pamětech.
Druhý důvod je ještě prostší - Windows 8 nejsou takové terno, aby výrazně ovlivnily celkový prodej sestav. Zatímco starší generace operačních systémů Microsoftu nejednou způsobily jev, kdy se sestavy se starším systémem prodávaly stále stejným tempem a k tomu přibyla ještě poptávka po nových, v souvislosti s osmičkami se nic podobného nekoná. Pokud vyjdou prognózy společnosti iSuppli, vzroste ve čtvrtém kvartálu poptávka po pamětech o 8 procent - i to považujeme za mírně optimistickou vizi, respektive se domníváme, že tento nárůst (byť nízký) půjde spíše na vrub tradičně silnějším prodejům v předvánoční sezóně v kombinaci s nebývale slabým třetím kvartálem, oproti kterému iSuppli srovnává.